تبلیغات
مجله دینی_فرهنگی افغانستان - مطالب آبان 1391
مجله دینی_فرهنگی افغانستان
"واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا"


فردی شهروند کشور افغانستان محسوب می شود که مطابق فقره دوم ماده چهارم قانون اساسی، تابعیت افغانستان را در حیطه جغرافیایی این کشور داشته باشد.
در جلسه امروز دوشنبه ولسی جرگه که به ریاست عبدالرؤوف ابراهیمی برگزار گردید، ضمن تاکید بر این مطلب، روی مشکلات مردم از ناحیه قوه قضائیه، انتقال قدرت، اشغال چند ولسوالی ولایت نورستان از سوی مخالفین دولت، مشکلات خانواده های معلولین، معیوبین و شهدا و استماع گزارش شورای عالی صلح بحث شد.
غلام حسین ناصری؛ نماینده مردم غزنی در مجلس، شانه خالی کردن دولت در مساله خط دیورند را جفای بزرگی در حق ملت افغانستان دانسته گفت که در آینده نزدیک، افغانستان شاهد انتقال قدرت به شکل مسالمت آمیز و در چارچوب قانون اساسی براساس برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه مطابق به قوانین نافذ کشور خواهد بود؛ اما چالش عمده ای که بر سر راه این انتخابات به علاوه مشکلات امنیتی وجود خواهد داشت، مشخص نبودن این موضوع است که چه کسی شهروند افغانستان است و چه کسی نیست.
به باور این نماینده مردم غزنی، کسی شهروند این کشور است که...


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 23 آبان 1391 توسط عبدالله

رئیس جمهور حامد کرزی، قبل از ظهر امروز در شهر ممبی با اعضای کنفدراسیون صنعت کاران هند که متشکل از اتحادیه اتاق های تجارت و صنایع و انجمن همبستگی اتاق های تجارت و صنایع این می باشد، دیدار کرد.

به گزارش اطلاعیه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری، حامد کرزی گفت: من در اینجا با یک پیامی از افغانستان آمده ام و آن اینکه برای تان اطمینان می دهم که فضای سرمایه گذاری مناسب در کشور ما مساعد گردیده و فرصت های خوب سرمایه گذاری هند در افغانستان مهیا می باشد.

کرزی سرمایه گذاران هندی را خطاب قرار داده، گفت: ما برای شما در جهت سرمایه گذاری در افغانستان فرش سرخ هموار می کنیم، پس شتاب کنید و از فرصت های سرمایه گذاری در افغانستان استفاده نمایید، زیرا این به منفعت هر دو کشور می باشد.

حامد کرزی با توجه به اهمیت و زمنیه های خوب سرمایه گذاری در کشورمان گفت:


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 23 آبان 1391 توسط عبدالله


افغانستان کشوری است با تاریخ و فرهنگ کهن و ریشه دار. افتخار این آب و خاک به این است که زمانی مهد تمدن و فرهنگ در میان کشورهای اسلامی بوده و دانش و معرفت از این خطه به سایر بلاد اسلامی، صادر می شد. ملت افغانستان، در مقایسه با سایر ملل منطقه و جهان، نه تنها چیزی از آنان کم ندارد که در بسیاری از فضایل نظیر هوش و استعداد و دین باوری و شجاعت، چند سر و گردن بالاتر از آنان قرار گرفته است.
به امروزِ این ملت رنجور و مورد ستم قرار گرفته نباید نگاه کرد و قضاوت؛ چرا که امروز هیچ کشور و ملتی نمی تواند آیینه تمام نمای دیروز و یا آینده روشن و درخشان آنان باشد و تمامی بالندگی های گذشته و آینده را منعکس کند؛ چرا که گذشته چیزی است و حال و آینده نیز چیزی دیگر.

این روزها در کشور زمزمه هایی وجود دارد مبنی بر آنکه دولت عربستان سعودی در نظر دارد تا مرکز بزرگ و وسیعی را زیر عنوان مرکز علمی- اسلامی در کابل بنا کند. بر اساس خبر رسانه ها این مرکز یک چیزی شبیه مرکز دینی ملک فیصل در اسلام آباد و البته به مراتب بزرگتر از آن خواهد بود.

بدون آنکه بخواهیم جانب کشوری را بگیریم و به اصطلاح وارد جنگ نیابتی شویم، واقعیت این است که با توجه به فعالیت های خطرناک مدارس دینی در پاکستان در زمینه تربیت افراط گرایی و انتحاری، ایجاد یک چنین مرکز وسیع در سطح خاور میانه و در کابل، جای نگرانی و تشویش را هم دارد.
تشویش بیشتر از این ناحیه که به تعبیر برخی از رسانه های چاپی، “نکند این تصمیم سران آل سعود، به جنگ نیابتی عربستان با برخی از کشورهای همسایه افغانستان در این کشور نابسامان بینجامد و اوضاع وخیم کشور را از این هم وخیم و بحرانی تر کند.”
در میان تمامی کشورهای اسلامی، افغانستان تنها کشوری است که...


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 23 آبان 1391 توسط عبدالله

افغانستان از دیدگاه امریکا بخشی از منطقه است و باالتبع بخشی از اهداف امریکا در منطقه خواهد بود نه تمام آن. هدف اصلی وثابت امریکا، حضورش در منطقه است و افغانستان هدف مقدماتی و غیر ثابت امریکا محسوب می شود. امریکا از تبارز دوباره روسیه وتوسعه اقتدار چین به شدت نگران است. وشانگهای، پیمان ورشو را در ذهن امریکا تداعی می کند. بدین سبب امریکا در افغانستان پای می فشارد تا اگر بتواند برشانگهای سایه افکند و از رشد آن جلوگیری کند واین کار، سخت برای امریکا ومنافع آن در آسیا حیاتی می باشد. امریکا در حوزه کشورهای مشترک المنافع اصلا جای پای نداشت. ولی با حضوردر افغانستان پایش را در این حوزه گشود.

بدین جهت میدان هوایی مناس را با هزینه دوبرابر حفظ کرده است. از نظر موقعیت راهبردی، افغانستان در مجاورت و نزدیکی چهار کشور چین، هند، ایران و روسیه قرار دارد. از این رو، نزد استراتژیست های کاخ سفید دارای موقعیت ژئوپلتیکی و نظامی مهمی است.از نگاه کانون های تصمیم سازی در امریکا، دو کشور چین و هند نیز...


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 18 آبان 1391 توسط عبدالله


براساس گزارش ها رابرت بیلز؛‌ سرباز جنایتکار امریکایی و قاتل مردم غیرنظامی در قندهار، قرار بود دیروز دوشنبه در دادگاه حضور یابد.
براساس آنچه وکیل مدافع این سرباز جانی امریکایی اعلام کرده، هدف از برگزاری این مرحله دادگاه، مشخص شدن این موضوع است که آیا “مدارک کافی” برای به دادگاه کشاندن قاتل قندهار در یک دادگاه نظامی وجود دارد یاخیر!
این در حالی است که وی در ساعات اولیه بامداد روز یکشنبه ۲۱ حوت 1390 ساکنان غیرنظامی دو روستا در ولسوالی پنجوایی قندهار را مورد حمله قرار داد.
این سرباز جنایتکار در دو روستای الکوزی و نجیبان، در فاصله حدود ۵۰۰ متری پایگاه خود، وارد خانه های مردم شده و به طرف افراد غیرنظامی تیراندازی کرد.
در پایان حمله، شانزده نفر، به شمول ۹ کودک کشته و پنج نفر دیگر زخمی برجا ماند.
این جنایت هولناک با واکنش شدید مردم و دولت افغانستان مواجه شد و مجلس نمایندگان رسما فیصله کرد که...


ادامه مطلب
برچسب ها: رابرت بیلز، قاتل مردم قندهار،
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 16 آبان 1391 توسط عبدالله


در حالی که نزدیک به 11 سال از برقراری نظام جدید در کشور می گذرد و در تمام این مدت، دولت سعودی، تنها دولتی بوده که با حضور کم رنگ خویش سهم چندانی در بازسازی زیر ساخت های افغانستان نگرفته و به نوعی پای خویش را از قضایای این کشور اسلامی، بیرون کشیده است، حال چه اتفاقی افتاده است که سران آل سعود، دل شان به حال مسلمانان بی بضاعت افغانستان سوخته و می خواهند دست به ساخت و ساز مرکز علمی- اسلامی در کابل بزنند که نظیرش در خاور میانه وجود ندارد؟!

سایت بی بی سی فارسی، اگر چه یک سایت معلوم الحال و شناخته شده ای است و بیشترینه هدفی جز ایجاد تفرقه و فاصله میان مسلمانان ندارد. اما این بار و نسبت به تصمیم سران آل سعود مبنی بر ساخت بزرگترین مرکز علمی- اسلامی در کابل، تا حدودی جانب انصاف و واقعیت را گرفته و حقایقی را در زمینه بازگو کرده است.

در ذیل به فرازهایی از گزارش بی بی سی اشاره شده و به تعقیب آن به واکاوی اصل قضیه پرداخته می شود:
“ساخت بزرگترین مرکز دینی در کابل به وسیله دولت عربستان سعودی به نگرانی هایی در میان بخش هایی از مردم افغانستان دامن زده است. نگرانی ها غالبا ناظر به افراطیتی است که...


ادامه مطلب
برچسب ها: بزرگترین مرکز علمی- اسلامی در کابل، عربستان سعودی،
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 16 آبان 1391 توسط عبدالله


دوستان عزیز:
 با حضور در سایت
dar-alhuda.net
  قبرستان بقیع را جزء میراث شیعیان قرار دهید.
نیاز به پنجاه هزار امضا است تا
این مکان مقدس در یونسکو ثبت جهانی شود
و از تخریب بیش از این جلوگیری شود... انشاالله

لطفا به دیگران هم اطلاع دهید.

*اجرتان با حضرت زهرا سلام الله علیها*

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 3 آبان 1391 توسط عبدالله

مؤسسۀ فیفا بزرگترین مشکل مجلس نمایندگان را کمرنگ بودن حضور وکلا در مجلس می داند.
امروز مؤسسۀ انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان (فیفا) گزارش شش ماهه اش را از بررسی وضعیت مجلس نمایندگان اعلام کرد.
جانداد سپین غر رییس اجرائیوی مؤسسۀ انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان (فیفا) گفت که از بزرگترین مشکل مجلس نمایندگان، کمرنگ بودن حضور وکلا در مجلس است، به گونه ای که در بسیاری از جلسات به خاطر کم بودن تعداد وکلا نصاب برای رأی گیری و رسیده گی به قوانین تکمیل نمی شود.
وی افزود که لایحۀ وظایف داخلی باید به گونه ای باشد که متضمن حضور بیشتر نمایندگان در مجلس باشد.
وی عدم دسترسی رسانه ها و جامعۀ مدنی را به معلومات دربارۀ بعضی کارکردهای مجلس نماینده گان، از بزرگترین مشکلات عنوان کرده و از مسئولین می خواهد تا شرایط دسترسی بیشتر جامعۀ مدنی را به معلومات مهیا سازد.
وی هدف از انتشار این گزارش را...


ادامه مطلب
برچسب ها: غیرحاضری نمایندگان، پارلمان افغانستان، مؤسسۀ فیفا،
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 3 آبان 1391 توسط عبدالله

این روزها بحث بر سر توشیح و عدم توشیح قانون انتخابات از سوی رییس جمهور، داغ است. پس از آن که رییس جمهور در نشست مشترک با دبیر کل ناتو، حضور دو خارجی را در کمیسیون سمع شکایات انتخابات، مخالف حاکمیت ملی دانست؛ مقامات در ارگ اعلام کردند که رییس جمهور، طرح قانون تشکیل، وظایف و صلاحیت‏های کمیسیون مستقل انتخابات را توشیح نمی‏کند.

حامد کرزی،‌ رییس جمهور کشور، دخالت خارجی‏ها را در انتخابات، مخالف حاکمیت ملی دانسته و طرح قانون انتخابات را نیز به دلیل ماده‏ای که در آن به مسأله‏ی عضویت دو خارجی در کمیسیون سمع شکایات انتخاباتی اشاره شده، رد می‏کند.

رییس جمهور در حالی از امضای این طرح سر باز می‏زند که این طرح، با برخی آرای مخالف در اوایل ماه میزان سال جاری، از سد مجلس نمایندگان گذشت؛ اما گفته می‏شود که در حال حاضر، مجلس بزرگان بر سر رد یا تصویب این طرح، در حال مشورت با اعضای خویش می‏باشد؛ به درستی معلوم نیست که ...


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 3 آبان 1391 توسط عبدالله

مهاجمان فرهنگی مسائل و مفاهیم مورد نظر خود را به تدریج از طریق وسایل و ابزارهای گوناگونی ترویج می‏كنند. مهم‏ترین ابزار مورد استفاده در تهاجم فرهنگی عبارت‏ند از:
1. آموزش زبان، ترجمه و اصطلاحات: آموزش به سبك غربی یكی از روش‏های استعماری نفوذ در كشورهای جهان سوم بوده است. یكی از كاركردهای پنهان این برنامه‏های آموزشی كه در ظاهر به منظور پیشرفت علمی در این كشورها اجرا شده، زمینه‏سازی برای پذیرش فرهنگ بیگانه و برتر جلوه دادن آن و انهدام فرهنگ ملی بوده است. این برنامه‏ها بدون در نظر گرفتن موقعیت فرهنگ بومی و با هدف تربیت نیروهایی هماهنگ با سیاست‏های استعماری اجرا شده است؛ اما در مقام عمل، عده‏ای از همین تحصیل‏كرده‏ها با آگاهی از روش‏های استعماری به مبارزه با سیاست‏های استعماری برخاستند كه نتیجه‏ی آن استقلال برخی از این كشورها بوده است.

زبان می‏تواند مهم‏ترین ابزار نفوذ فرهنگ بیگانه باشد. اگر به جای استفاده از واژگان فارسی، استفاده از لغات بیگانه به صورت افسارگسیخته در محاورات رسمی و عمومی رواج یابد، نسل جدید ممكن است در آینده از معادل فارسی آن لغات محروم و بی‏خبر بماند. در مورد ترجمه نیز می‏توان گفت كه اگر آموخته‏های فارغ‏التحصیلان ما عمدتا از متون ترجمه شده باشد، دانشجویان امكان تفكر مستقل را...


ادامه مطلب
برچسب ها: تهاجم فرهنگی، تهاجم فرهنگی در افغانستان،
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 3 آبان 1391 توسط عبدالله