تبلیغات
مجله دینی_فرهنگی افغانستان - مطالب شهریور 1391
مجله دینی_فرهنگی افغانستان
"واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا"

افغانستان بام دنیاست هرچند که فرو افتاده است. فرودست است ولی بلند آوازه. اما؛ زرسوایی بلند آوازه است. افغانستان در روزگار “جنگ سرد” شهره جهان شد. چه آنکه ناگهان یک قطب جهان در آن فرود آمد. واین چنین نام افغانستان در ردیف نام بلند”اتحادجماهیر شوروی” ارتقا یافت وجهانی گشت.آنگاه که آن نام بلند فروکاسته شد، دنیا هم افغانستان را به فراموشی گماشت. سی سال فراموشی. تا اینکه دنیا برپایه ی یک قطب پایدار شد. واین بار این قطب دنیا با تمام توانش براین سرزمین فراموش شده و بر روی زخم های التیام نیافته اش فرود آمد. تمام دنیا به حیرت افتادند وبه این پیکر نیمه جان، متحیر نگریستند. دست نوازش گشودند وهمگی تعهد به بهبودی کامل دادند. نابودی “دشمن مسلط (طالبان) وحذف ترور و وحشت”، “بنیاد یک دولت قوی ومتکی به خود”، “بازسازی ویرانی” و “نهادینه سازی ارزش های نوین انسانی” از اهم مهمات بودند که برآن همت نمودند و جامعه جهانی بر آن اجماع جهانی کردند.

از آن همت جهانی درست یازده سال می گذرد. اما قسم به همین جهان وآن همت جهانی اش. جهان خود شاهد است که...ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 6 شهریور 1391 توسط عبدالله


ناامنی در افغانستان به طور نگران کننده ای گسترش و تنوع یافته است. در ماه های گذشته شمار زیادی از سران جهادی به صورت زنجیره ای به قتل رسیده اند. ولایات مختلفی به شدت نا امن شده و راه ها و شاهراه های کشور تبدیل به مکان های حمله طالبان و باجگیری دزدان و آدم ربایان گشته اند.

گذشته از ولایات دور دستی نظیر نورستان که همیشه مورد حملات طالبان قرار داشته، ولایت های نزدیک کابل همچون ولایت میدان وردک چنان نا امن شده اند که دیگر کمتر کسی از مسافران ولایات مرکزی بدون ترس و هراس از ربوده شدن و حتا کشته شدن و گردن زده شدن توسط افراد مسلح می توانند از این راه تردد نمایند. برای هفته های متوالی ولایت کنر تحت راکت باران است ولی دولت در مهار این حملات موفق نبوده است. نه تلاش های دیپلوماتیک دولت راه به جایی برده و نه اقدامات امنیتی آن. کشتار مردم بی گناه در مساجد و ظلم و تعدی به حقوق آنها توسط طالبان در اکثر مناطق کشور به یک امر رو به گسترش در آمده است.

نهادهای امنیتی مسئول، جواب قانع کننده ای برای این ناامنی ها، جز همان دلایل و اظهاراتی که برای مردم افغانستان چندان نا آشنا نیست، نداشته اند. و نهادهای نظارت کننده بر اعمال دولت نیز با وجود اختلاف نظرها میان خود به همان راه حل های تکراری گذشته بسنده نموده اند که....


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 1 شهریور 1391 توسط عبدالله


هواپیمای مارتین دمپسی، رییس ستاد مشترک ارتش ایالات متحد امریکا درفرودگاه بگرام شام دوشنبه آماج یک حمله موشکی قرار گرفت.

آیساف در خبرنامۀ این رویداد را تأیید کرده است و افزوده است که شورشیان دوموشک را برمیدان هوایی بگرام شلیک کردند که یکی ازاین موشک ها برهواپیمای حامل مارتین دمپسی برخورد که درنتیجۀ دوخدمه این هواپیما زخمی شدند وزیان های نیزبه هواپیما وارد شد.

بربنیاد این گزارش آقای دمپسی ساعتی پیش از این رویداد دریک هواپیمای دیگربگرام را ترک کرده بود وازهمین روآسیبی به وی نرسیده است.

طالبان مسؤولیت این رویداد را برعهده گرفته اند و افزوده اند که...


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 1 شهریور 1391 توسط عبدالله