تبلیغات
مجله دینی_فرهنگی افغانستان - مطالب تیر 1391
مجله دینی_فرهنگی افغانستان
"واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا"


کودکان کشور با مشکلات فراوان دست و پنجه نرم می کنند و سلامت روانی و جسمی کودکان افغان همواره در معرض تهدید قرار دارد. فقر، کار اجباری، محرومیت از تحصیل، سوء استفاده های گوناگون از کودکان، قاچاق و فروش اعضای بدن کودکان، کودک آزاری و … از جمله مشکلاتی است که کودکان افغان از آن به شدت رنج می برند. آمار ها نشان می دهد هم اکنون ۶ میلیون کودک در افغانستان با خطرهای گوناگونی مانند سوء استفاده های جنسی، کارهای شاقه، استفاده در حمله های انتحاری و جاسوسی روبرو هستند. ماهانه در کشور بیش از ۴۰ نفر که ۵۰ درصد آنان را کودکان تشکیل می دهند از اثر انفجار ماین ها و مهمات خنثی نشده جان می دهند.

مسئولین موسسات ماین پاکی در کشور با ابراز نگرانی از وضعیت کودکانی که از اثر انفجار مواد خنثی نشده، قسمتی از اعضای بدن خود را از دست داده اند می گویند در افغانستان...


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ جمعه 30 تیر 1391 توسط عبدالله


"حامد کرزی" رئیس‌جمهور افغانستان، نشان دولتی علامه "سید جمال‌الدین افغان" [اسدآبادی] را بر سینه "راین کراکر" سفیر آمریکا در کابل نصب کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری افغانستان، در این مراسم که عصر دیروز انجام شد، "حامد کرزی" این نشان دولتی را به پاس آنچه "خدمات قابل تقدیر سفیر آمریکا در راستای تقویت بیشتر روابط میان کابل و واشنگتن و معرفی مناسب و بهتر افغانستان به مردم کشورش و جامعه جهانی و بر اساس...ادامه مطلب
برچسب ها: نشان سید جمال‌الدین بر سینه سفیر آمریکا، اهدای مدال سید جمال‌الدین به سفیر آمریکا،
نوشته شده در تاریخ جمعه 30 تیر 1391 توسط عبداللهكتابخانه عمومی فاطمه الزهرا(س) مسجد جامع امام زمان(عج) منطقه پل خشك كابل افتتاح شد.

كتابخانه عمومی فاطمه الزهرا(س) مسجد جامع امام زمان(عج) منطقه پل خشك كابل با حضور علما، فرهنگیان و تعدادی از نمایندگان مجلس(پارلمان) افغانستان افتتاح شد.


این كتابخانه به مساحت نزدیك به 100 متر مربع و دارای تجهیزات كتابخانه ای از قبیل ...ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 29 تیر 1391 توسط عبدالله

ناتو از گسترش حمله نیروهای خودی (سربازان اردوی ملی) به نظامیان خود ابراز نگرانی کرده است.

فاکس نیوز به نقل از جان کربای، سخنگوی پنتاگون گفت: «نگرانی عمیق ما نسبت به تهدید خودی ادامه دارد.»

به گفته کربای، پنتاگون ۱۹ حمله را از اوایل جولای ثبت کرده که ۲۶ کشته از جمله ۱۳ قربانی امریکایی برجای گذاشته است. سال گذشته ۲۱ حمله صورت گرفت که ۳۵ کشته برجای گذاشت.

وی این اظهارات را در پی تیراندازی یک سرباز افغان در روز چهارشنبه گذشته به سوی نیروهای امریکایی مستقر در ولایت مرکزی وردک بیان کرد که طی آن پنج تن زخمی شدند.
در حادثه دیگری در روز دوشنبه گذشته نیز یک پولیس افغان در جنوب افغانستان به سوی نیروهای امریکایی تیراندازی و سه تن را کشت.

ناتو هرچند افزایش حملات به گفته آنها...


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 28 تیر 1391 توسط عبداللهیکی از موضوعات مهم و اساسی که سوالات و نگرانی های زیادی را  در داخل و خارج از افغانستان و در سطح منطقه و بین الملل بوجود آورده است، افزایش و تداوم بحران ناامنی در افغانستان می باشد.

ملت افغانستان با سپری نمودن سه دهه جنگ، ناامنی های طاقت فرسائی را پشت سر گذاشت و ضربات سنگینی را از این ناحیه متحمل گشت. چه آن که این جنگ ها نتیجه ای جز نابودی زیر ساخت های کشور، کشته شدن هزاران نفر بی گناه و ویرانی افغانستان، چیز دیگری به همراه نداشت. بدین رهیافت مردم افغانستان از ادامه این وضعیتخسته شده اند و خواسته ای جز برقراری امنیت و صلح پایدار در افغانستان ندارند. اما با گذشت ده سال از تشکیل و برقراری نظام سیاسی در افغانستان و حضور نیروهای نظامی ناتو به مدیریت آمریکا، هنوز جنگ و خون ریزی ادامه دارد، ترور، وحشت و تروریزم پیشتر از پیش تقویت شده و هر روز جان صدها افغان را می ستاند. حال سئوال مهمی که در این زمینه مطرح می شودآنست که؛ ریشه ناامنی ها در کجاست؟ چرا در طی این سالها، هنوز ناامنی در افغانستان ادامه دارد و در حال افزایش می باشد؟ و بلاخره، برقراری صلح و امنیت در افغانستان، منافع چه کسانی را به مخاطره می اندازد و چرا؟

حقیقت آنست که...


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 27 تیر 1391 توسط عبدالله


سمینار بیداری اسلامی و خود باوری مردم افغانستان بتاریخ ۲۸ سرطان ۱۳۹۱ روز چهارشنبه مطابق با ۲۸ شعبان المعظم ۱۴۳۳ از سوی حزب رفاه ملی افغانستان در کابل برگزار می گردد.

قرار است در این سمینار یک روزه که در هتل کابل دبی برگزار گردد، تعداد زیادی از شخصیت های برجسته سیاسی، فرهنگی، علماء، اندیشمندان، صاحب نظران، اصحاب قلم و رسانه، نمایندگان پارلمان و رهبران احزاب سیاسی کشور اشتراک نمایند و سخنرانان پیرامون بیداری اسلامی و خودباوری مردم افغانستان و نیز...


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 26 تیر 1391 توسط عبداللهدر پی تیراندازی افراد مسلح ناشناس در قندهار، آمر حوزه ی پانزدهم شهر قندهار کشته شد.

جاوید فیصل سخنگوی والی قندهار گفت: دو فرد مسلح موتر سایکل سوار هنگامی به سوی رحمت الله آمر حوزه ی پانزدهم شهر قندهار تیراندازی کردند که او به سوی دفتر کارش در حرکت بود.

به گفته ی او حمله کنندگان موفق به فرار شدند.

مخالفان مسلح دولت مسئولیت این رویداد را ...ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 26 تیر 1391 توسط عبدالله


تایم نوشت: جنایاتی که خواه توسط طالبان و خواه توسط جامعه سنتی قبیله ای بطور رایج علیه زنان افغانستان روا داشته می شود، پوچ و توخالی بودن پروژه ۱۱ ساله ساخت افغانستان را که با ورود نیروهای نظامی بیگانه به این کشور شکل گرفت، تائید می کند.

هفته نامه آمریکایی تایم روز سه شنبه در تفسیری به موضوع ظلم و ستمی که در جامعه افعانستان به زنان روا داشته می شود و نیز بی اثر بودن کمکهای ارائه شده در بهبود شرایط زندگی زنان اشاره کرده و نوشت:

فیلم ویدیویی که ماه گذشته مخفیانه بوسیله موبایل از کشته شدن یک زن بدست طالبان گرفته شده است، بیانگر عمق ظلم و جوری است که در جامعه افغانستان به زنان روا داشته می شود.

جنایاتی از این دست و انواع شکنجه های وحشتناک و مخوف از قطع عضو اندامهای بدن نظیر گوش و بینی گرفته تا شلاق زدن و قطع دست به جرم دزدی از هنجارهای معمول و رایج(ازسوی طالبان) در جامعه افغانستان است.

‘کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان’ در گزارشی به رشد خشونت و ظلم نسبت به زنان در جامعه افغانستان اشاره کرده و عنوان می دارد که...


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 22 تیر 1391 توسط عبدالله


از زمان آغاز طرح مسأله صلح با طالبان این موضوع با اما و اگرهای فراوان مواجه بود. ازجمله اینکه؛ آیا مذاکره باطالبان نتیجه ای دربرخواهد داشت و این گروه اصلا قابل اعتماد است؟ و یا اینکه با چه فرد و یا افرادی و با کدام جریانی، ازطالبان مذاکره انجام شود؟ چون طالبان یک گروهی دارای ساختار و مکانیسم معین با رهبری واحد نیست. طالبان متشکل ازگروههای تندروی مانند شبکه حقانی، شورای کویته، حزب اسلامی حکمتیار، شبکه القاعده وملاعمر و… است و هرکدام از آنها خود را به نام طالبان معرفی می کنند.  مهم تر از همه دولتهای پاکستان، عربستان، قطر و دیگر کشورهای عربی حامی گروههای تندرو خواستار تأمین صلح و ثبات دایمی در افغانستان نیستند. این امر می تواند دلایل مختلفی داشته با شد ولی یکی ازمهم ترین این دلایل این است که در صورت بازگشت صلح دائمی در افغانستان، دیگرنیازی( به عربهای معروف به عربهای افغان) نیست.
 ناچار این عربها که چندین سال علیه شوروی سابق وامریکا، در افغانستان جهاد کرده اند حال باید به کشورهای شان باز گردند و اگر چنین شود، آنان بامشاهده فساد و استبداد حاکم برجامعه شان یقینا علیه حکام ظالم و مستبد شان قیام خواهند بویژه این که...


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 21 تیر 1391 توسط عبدالله


حکومت افغانستان از دو پیروزی بزرگ سخن می گوید: این کشور نخست به عنوان «متحد اصلی امریکا خارج از ناتو» معرفی شد و یک روز بعد جامعه جهانی در توکیو وعده ۱۶ میلیارد دالر کمک های بازسازی را به کابل داد.

اما رتبیل شامل آهنگ، رییس بخش افغانستان دویچه وله در تبصره اش به این باور است که حکومت آقای حامد کرزی و همچنان همپیمانان غربی اش، هنوز هم از اشتباهات گذشته نیاموخته و برخورد کمافی سابق با حوادث در این کشور دارند.

 

دو روز گذشته، روزهای خبرساز برای افغانستان بودند: روز شنبه (۱۷ سرطان/۷ جولای) هیلاری کلینتون، وزیر خارجه ایالات متحده امریکا شخصا در کابل اعلام کرد که افغانستان در گروه «مهمترین متحدین امریکا خارج از ناتو» پذیرفته شده است. کشورهایی همچون اسراییل، مصر یا آسترالیا از جمله ۱۴ عضو دیگر این گروه دستچین شده هستند. افغانستان با عضویت در این گروه می تواند از حمایت سیاسی و نظامی درازمدت امریکا برخوردار شود.

 

حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان از واشنگتن به دلیل پذیرفتن کشورش به حیث یکی از متحدین اصلی ایلات متحده امریک تشکر کرد. اما سخنرانی کرزی به این مناسبت باعث تعجب دوست و دشمن شد: رییس جمهور افغانستان دو روز پیش ایالات متحده امریکا و غرب را متهم کرده بود که در مسایل داخلی کشورش به شدت دخالت می کنند. او حتی از جنگ روانی غرب علیه دولت افغانستان سخن گفته بود.

اما کرزی در نشست خبری مشترک با هیلاری کلینتون، حتی یک کلمه انتقادی هم بر زبان نیاورد. کرزی یک بار دیگر نشان داد که قادر است تا در ظرف چند ساعت به کلی تغییر موضع بدهد. اما این گونه اظهارات...


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 21 تیر 1391 توسط عبدالله


حامد کرزی رییس جمهور افغانستان حملات انتحاری دیروز در قندهار را به شدت محکوم نموده است. در یک اعلامیه منتشر شده از قصر ریاست جمهوری افغانستان آمده است که آقای کرزی، حمله تروریستی دشمنان مردم افغانستان در قندهار را که در آن ده ها نفر کشته و زخمی شدند به شدت محکوم میکند.

این حمله مخالفین حوالی ساعت دو بعد از ظهر دیروز آغاز شد و تا ساعت شش شام ادامه داشت.

نخست، دو حمله کننده در حوزه چهارم شهر قندهار قبل از رسیدن به هدف حملات انفجاری نموده و بعداً از یک مکتب، هوتل ممتاز و یک مارکیت تجارتی، حملاتی را بر قومندانی امنیه این ولایت انجام دادند.

به گفته مقامات، تعداد حمله کننده گان ۱۴ تن بودند و آنها در کنار اینکه مقاومت می کردند واسکت های انتحاری شانرا انفجار می دادند.

بعد از این حملات، توریالی ویسا والی قندهار در یک کنفرانس خبری...


ادامه مطلب
برچسب ها: حامد کرزی، حملات انتحاری قندهار،
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 20 تیر 1391 توسط عبدالله


بدنبال ناکامی های مکرر دولت نسبت به برقراری امنیتِ کشور، اخیراً دولت در پی تسلیح و تشویق برخی از سران قبایل وگروههای قومی است. تا از این طریق بتواند امنیت را به مناطق بحران زده بازگرداند. این راهکار زمانی ازسوی دولت آقای کرزی اتخاذ شده و مورد حمایت قرار گرفته است، که خشونت ها در بسیاری از مناطق بویژه در مناطق هم مرز با پاکستان (کنر-نورستان) رو به افزایش است و بیش از یک سال است که برخی از مناطق در ولایت کنر از سوی دولت پاکستان موشک باران می گردد. طالبان و تروریست های مسلح نیز از فرصت پیش آمده استفاده کرده و  وارد خاک افغانستان می شوند، موجبات نا امنی را بیش از پیش افزایش می دهند. اما در این میان دولت افغانستان و هم پیمانان خارجی اش از جمله امریکا نسبت به این موضوع سکوت اختیار نموده است.

سئوال این است که چگونه ممکن است که امریکا برای محو خشونت و تروریست، خاک پاکستان را  توسط هواپیماهای بدون سرنشین مورد هدف قرار دهد، ولی نسبت به نقض حاکمیت ملی دولت افغانستان،  ازسوی پاکستان و ورود شورشیان (پاکستانی) به افغانستان سکوت اختیار کند؟ این امر نشان دهنده...


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 20 تیر 1391 توسط عبدالله


یک پایگاه روسی از حمله خلبان آمریکایی به کشاورزان افغانستانی در حالی که مشغول آواز خواندن بود، پرده برداشت.

به گزارش پایگاه روسیا الیوم، پایگاه Liveleak نوار ویدئویی را پخش کرد که در آن خلبان آمریکایی در حالی که مشغول آواز خواندن است، تجمع گروهی از کشاورزان افغانستانی را در ولایت وردک بمباران می کند.

این نوار ویدئویی در تاریخ یکم سپتامبر سال ۲۰۰۹ گرفته شده است و به نظر می رسد که از بالگردی که این خلبان آن را هدایت می کرده است، گرفته شده است.

در این نوار ویدئویی شرح داده شده است که...


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 19 تیر 1391 توسط عبدالله


شرکت کنندگان در نشست بین المللی توکیو متعهد شدند تا شانزده میلیارد دالر را برای بخش ملکی و زیر ساخت های اقتصادی  افغانستان در یک بازه زمانی چهار ساله در اختیار دولت کابل قرار دهند.

رئیس جمهور کرزی در سخنان خود در این نشست با اشاره به پیشرفت افغانستان طی ده سال گذشته، گفت: اقتصاد افغانستان هنوز آسیب پذیر است. او همچنین نا امنی را مانع عمده ای سر راه پیشرفت کشورمان  اعلام کرد.

جان موسی زی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان پس از ختم کنفرانس توکیو، در جمع خبرنگاران درکابل گفت که...


ادامه مطلب
برچسب ها: کنفرانس توکیو،
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 19 تیر 1391 توسط عبدالله


سخنرانی رئیس جمهوری که در مراسم پایانی جرگه جوانان ارایه شد نشانه های زیادی از آشفتگی ها و برآشفتگی های رئیس جمهوری کشور را به نمایش گذاشت.

رئیس جمهوری مشخصا نسبت به آینده کشور بعد از سال ۲۰۱۴ و جنگ روانی نسبت به وخامت اوضاع در این برهه زمانی معترض بود. او از دخالت های کشورهای همسایه و ایالات متحده امریکا به وضوح نام برد و گفت که اگر این کشورها زورشان برسد در امور کشور مداخله خواهند نمود و امریکا نیز چون زورش می رسد در افغانستان مداخله می کند. البته رئیس جمهوری اضافه کرده که اگر او هم زورش برسد در انتخابات امریکا مداخله نموده و رئیس جمهوری دست نشانده ای را که منافع افغانستان را تامین کند، را خواهد گماشت. سخنانی که در عرف دیپلوماتیک حکایت از مسایل خاصی دارد و پیامدهای ویژه ای را نیز خواهد داشت.

پیش از این نشانه هایی از آشفتگی رئیس جمهوری در رفتارها و عملکرد او دیده می شد. رئیس جمهوری در یکی دو سال اخیر اقدام به برگزاری چندین جرگه زده است. جرگه ها در افغانستان پیش از این جز در مواردی نظیر لویه جرگه قانون اساسی، معمولا به خاطر تامین خواست حاکمان برگزار شده اند که...


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 18 تیر 1391 توسط عبدالله


مقام های ولایت نورستان می گویند که شاگردان مکاتب ولسوالی وایگل این ولایت، برضد طالبان قیام کردند.
تمیم نورستانی، والی نورستان به خبر گزاری بخدی گفت :”  پس از عملیات نیروهای دولتی برضد طالبان در ولسوالی وایگل، آنان (طالبان) شماری از مکتب های این ولسوالی را برای مدت کوتاهی  در واکنش به حمله نیرو های دولتی بسته کرده بودند.”
به گفته او، دانش آموزان بستن مکتب های شان را تحمل نکردند و سرانجام برای نخستین بار قیام شاگردان برضد طالبان در این ولایت آغاز شد.
ولسوالی وایگل در نورستان، هم مرز با پاکستان است و به همین دلیل از مناطق ناامن این ولایت به شمار می رود که شورشیان پاکستانی هر از گاهی، براین ولسوالی حمله می کنند.
برخی مقام های ولایت نورستان تاکید کرده اند که...ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 18 تیر 1391 توسط عبدالله


بدون تردید می توان گفت: هرچه بشریت به سمت عقلانیت و بلوغ فکری سوق داده می شود، اهمیت فرهنگ نیز، برجسته تر و ملموس تر می گردد. اهمیت فرهنگ، در مغرب زمین، زمانی بر ملا و آشکار می شود  که فیلسوفانی چون کانت و رالز، با نگاه متمایز و غایت مدارانه به انسان نگریستند. انسانی که پیش از آن، به عنوان ابزار و وسیله، مورد توجه بود، با آمدن کانت، از این حالت انزوا و محجوریت، بیرون آمد. بعد از آن، به جای اینکه در حاشیه صحنه اجتماعی باشد، در متن صحنه قرار گرفت. همین نگاه انسانی به انسان، موجب شد که، فرهنگ این انسان نیز، بیش از هر زمان دیگر، مورد توجه مضاعف دانشمندان و مخصوصا فیلسوفان فلسفه سیاسی، قرار بگیرد.

به نظر می رسد، بدون ارائه تعریفی از فرهنگ، پرداختن به «خطرات نامرئی‌ی وابستگی فرهنگی»، از لحاظ منطقی و نوشتاری، شیوه درست و مطلوبی نباشد؛ لذا نگارنده این سطور، پیش از آن که به خطرات وابستگی فرهنگی بپردازد، به ارائه تعریفی از فرهنگ، خواهد پرداخت.

گرچه تعریف های مختلفی از فرهنگ ارائه شده است؛ اما بهترین تعریف به نظر صاحب این قلم این است که...ادامه مطلب
برچسب ها: خطرات نامرئی وابستگی فرهنگی، خطرات وابستگی فرهنگی، وابستگی فرهنگی،
نوشته شده در تاریخ جمعه 16 تیر 1391 توسط عبدالله


زنان افغان متشکل از وزارت امور زنان، پارلمان، شورای عالی صلح، فعالان جامعه مدنی و شورای ولایتی کابل روز چهارشنبه در یک نشست مشترک خواستار محاکمه علنی عاملان مسمومیت دختران مکاتب شدند.

 فرخنده نادری عضو مجلس نمایندگان کشور گفت: در حالیکه دین مقدس اسلام تعلیم و تربیه را برای مردان و زنان فرض دانسته، اما در این اواخر بیش از هزاران دختر در ولایات مختلف کشور توسط دشمنان دین اسلام و افغانستان در مکاتب مسموم شده اند.

وی اظهار داشت: مسمومیت دختران در مکاتب تأثیرات منفی را بر تعلیم آنان گذاشته، زیرا...ادامه مطلب
برچسب ها: مسمومیت دانش آموزان، مسمومیت دخترات دانش آموز،
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 15 تیر 1391 توسط عبدالله


تصاویر جعلی باعث تحریک احساسات مردم شده زمینه ایجاد عقده های ذهنی را فراهم می آورد.

از آنجا که آمریکا با ایران رقابت سیاسی دارد و این دو کشور در پی تخریب یکدیگر هستند ، لازم است تا مواظب زمینه هایی باشیم که ما را واسطه این رقابت قرار می دهد.

شاید برخی از نظرات و برداشت های ما سبب شود که ما به اهداف یکی از این دو کشور نزدیک شویم اما این بدان معنی نیست که دقیقا اهداف آن کشور را در افغانستان دنبال می کنیم.

در این میان برخی اوقات تحرکاتی از سوی نیروهای آمریکایی در افغانستان صورت می گیرد که باعث سوء استفاده از مردم و موقعیت جغرافیایی و منطقه ای ما می شود.

در همین راستا به تازگی تصاویری در شهر کابل و برخی دیگر شهرهای کشور مانند هرات منتشر شده است که...


ادامه مطلب
برچسب ها: تصاویر جعلی از ظلم ایران به افغانی ها،
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 15 تیر 1391 توسط عبداللهحجاب یا پوشش لباس یکی از دغدغه های مهم امروزی جامعه و بخصوص شهرنشینان افغانستان است، در مغازه های کشورمان انواع لباس های مدل روز غربی یافت می شود و تاجران سرمایه گذاری های بزرگی را برای عرضه لباس های مدل روز انجام می دهند.

پوشش لباس در ادارات دولتی، نهادهای خصوصی داخلی، اداره های خارجی، دانشگاه ها، مراسم ها و بازار در افغانستان متفاوت است و هر فردی بر اساس سلیقه، لباس مورد نظر را می پوشد و هیچ اداره ای لباس مخصوص کار و فعالیت ندارد.

در این اواخر در گوشه و کنار شهر و بازار جوانان بخصوص دختر خانم ها با تب های مختلف دیده می شود، آنچه اسلام از پوشش لباس به مسلمانان گفته در حال حاضر کمتر دیده می شود و بیش از ۶۰ در صد از دختر خانم ها از لباس های چسپان و نازک استفاده می کنند.

در این میان اکثر خانم ها در شهر کابل لباس های چسپ و بدن نما می پوشند که...ادامه مطلب
برچسب ها: حجاب،
نوشته شده در تاریخ شنبه 10 تیر 1391 توسط عبداللهخبرهای موثق مردمی حاکی از آن است که در ولایات دوردست نیروهای تحت فرمان آمریکا به ویژه نظامیان آمریکایی پول و مدارک مردم را بدون هیچ دلیل و توضیحی از آنها می گیرند.

تاکنون چندین مورد گزارشات مردمی ارسال شده که نظامیان خارجی بدون هیچ توضیحی پول و مدارک شخصی باشندگان افغانستانی را زورگیری میکنند و هیچ کس را یارای مقابله با آنان نیست. بسیاری از این افراد مورد تعدی قرار گرفته به سازمانهای دولتی شکایت کرده اند اما مسئولان از هرگونه اقدامی علیه نظامیان آمریکایی و نیروهای ناتو خودداری می نمایند.

ادامه این زور گیری و خودسری های سربازان آمریکایی و بی تفاوتی مسئولان افغانستان در رابطه با این موارد، مردم را به شدت نگران کرده است به نحوی که تصمیم گرفته اند تا در صورت تکرار بصورت گروهی به این زورگیری های خارجی پاسخ گویند.

بی تفاوتی مسئولان و زورگیری های نظامیان خارجی از یکسو، تجاوزهای طالبان به حریم خصوصی مردم از طرف دیگر، باعث برهم ریختن امنیت جانی و روانی این ولایات دوردست شده است و مردم تصمیم گرفته اند حال که دولت کاری نمی کند، خودشان در برابر این اقدامات دست به کار شوند.

یک نمونه از این قیام های مردمی مدتی است که....


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ جمعه 9 تیر 1391 توسط عبدالله

حجت الاسلام والمسلمین روحانی، امام جمعه موقت مدرسه مدینه العلم غرب کابل، در خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه، ضمن دعوت مؤمنین نماز گزار به تقوای الهی، گفت: تقوا کمال انسان، مایه شرافت، کرامت و بزرگواری انسان است.
حجت الاسلام روحانی در جمع صدها تن از نمازگران غرب کابل گفت: بشر از خود چیزی ندارد هر آنچه هست از خداست، خداوند است که انواع نعمت های ظاهری و باطنی را در اختیار انسان قرار داده است و بدون نعمت های او زندگی امکان پذیر نیست.
وی تصریح کرد: بسیار شرم آور است، انسانی در ملک خدا زندگی کند و در عین حال معصیت کند، انسان یا از نعمت های خدا دست بردارد و از ملک خدا خارج شود و آنگاه گناه را مرتکب شود، یا اینکه دست از گناه بردارد و تقوای الهی پیشه کند.
وی علاوه کرد: برای خودسازی و ملکه تقوا خداوند(ج) بهترین زمانها را در اختیار بشر قرارداده است از جمله ماه شعبان که یکی از ماه های بزرگ الهی است زیرا...


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ جمعه 9 تیر 1391 توسط عبدالله


اعضای گروه پارلمانی اعتماد، در یک نشست خبری خواهان عملی شدن اظهارات رئیس جمهور کرزی در مبارزه علیه فساد اداری در کشور شدند.

محمد نور اکبری رئیس گروه پارلمانی اعتماد، با اشاره به گستردگی فساد اداری در ادرات دولتی، گفت: گسترش بی رویه فساد در ادارات دولتی کشور باعث نگرانی شدید مردم، کندی رشد اقتصادی و مشکل امنیتی شده است.

به عقیده‌ی اکبری، فساد اداری در افغانستان خود به یک سیستم و نظام مبدل گردیده و عوامل فساد از جمله...


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 7 تیر 1391 توسط عبدالله


دادستانی کشور عبدالکبیر رنجبر نماینده پیشین مجلس نمایندگان را از بند رها ساخت.

به گزارش طلوع، معاون دادستانی می گوید آقای رنجبر ادعا دارد دختری که وی را به ربودن و تجاوز متهم ساخته است همسر اوست.

دادستانی می گوید آقای رنجبر برای پیشکش کردن نکاحت و دیگر موارد ازدواجش از بند رها شده است.

این نهاد می افزاید هر گاه ثابت شود که این دختر همسر آقای رنجبر است این کار توطئه ای در برابر آقای رنجبر دانسته خواهد شد.

عبدالکبیر رنجبر عضو پیشین مجلس نمایندگان ادعا دارد دختری که وی را به اتهام فساد اخلاقی و آدم ربایی متهم کرده است همسر اوست.

این در حالی است که دادستانی روز یکشنبه این عضو پیشین پارلمان را به اتهام ربودن این دختر بازداشت کرد اما اکنون معاون دادستانی می گوید که...


ادامه مطلب
برچسب ها: عبدالکبیر رنجبر،
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 7 تیر 1391 توسط عبدالله


با نزدیک شدن به زمان خروج نیروهای خارجی و رسیدن به فصل مبهم و نگران کننده پس از ۲۰۱۴ زنگ خطر های جدی را برای زنان، جامعه مدنی و سایر گروه های آسیب پذیر اجتماعی به صدا در آورده است. در این میان زنان بیش از هر گروه اجتماعی آسیب پذیر دیگر نگران می باشند. متاسفانه روند خشونت با زنان در این روزها سرعت یافته و همه روزه چالش های تازه ای فراروی این گروه خلق می شود.

هرچند نهادهای دفاع از حقوق بشر، جامعه مدنی و رسانه ها بارها این نگرانی ها را طرح کرده است؛‌ اما به نظر می رسد فعلا مسایل امنیتی،‌ سیاسی و اقتصادی برای دولت افغانستان و مساله چگونگی ماندن و رفتن برای ناتو و آمریکاٰ، مهلتی را برای پرداختن به موضوعات حقوق بشری و ارزش های نوین نگذاشته است.

جامعه جهانی و دولت افغانستان در اجلاس شیکاگو و نشست های قبل از آن به زنان وعده های پوشالی داده اند،‌ اما عملا هیچگونه تدبیر و سیاستی برای احیا و پاسداری از ارزش های ده ساله و حقوق گروه های اجتماعی آسیب پذیر جامعه روی دست نگرفته است.

متاسفانه با گذشت بیش از ده سال،‌ هنوز هم...


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 6 تیر 1391 توسط عبداللهاگر یک نگاهی به تاریخ افغانستان و یا آریانای کهن بکنیم به راحتی میتوانیم پی ببریم که خاک افغانستان و یا خراسان قدیم ملیت های متنوعی را در آغوش خویش جا داده است و این ملیتها با وجود اختلافات کم و بیش برادرانه باهم زیستند، روز مسرت و ماتم خویش را باهم سپری نمودند، آنها در کنار همدیگر، بدون تبعیض، از مرز و بوم شان دفاع نموده، در صف نبرد دوشادوش هم در مقابل دشمن جنگیدند، شهید داده اند و حتی در جغرافیای اسلام خاکهای جدیدی آمیختند... فقط از اخوت و برادری شان تبعیض نداده اند.

با صرف نظر از این همه، شما امروزها شاهد یک جر و بحث هستید که در محور کتاب اطلس اتنوگرافی اقوام ساکن درافغانستان (غیرپشتونها) می چرخد. در بخشی از این اطلس آماری در باره ی فیصدی اقوام افغانستان معلومات ارائه گردیده است که در آن پشتونها 63 فیصد، تاجیکها 12 فیصد، هزاره ها 9 فیصد و ازبکها 6 فیصد از جمعیت افغانستان را تشکیل میدهند.


امروز در عصری زندگی میکنیم که...ادامه مطلب
برچسب ها: اشغال افغانستان توسط اسرائیل!،
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 6 تیر 1391 توسط عبدالله


مسئولان در لوی سارنوالی می گویند که ماموران پولیس، آقای رنجبر، عضو پیشین ولسی جرگه را به اتهام تجاوز جنسی به یک دختر بازداشت کرده اند.
رحمت الله نظری معاون لوی سارنوالی گفت: ” آقای رنجبر روز گذشته (شنبه) زمانی بازداشت شده است که یک دختر جوان که قبلا از ولسوالی ده سبز ولایت کابل اختطاف شده بود، از خانه او (رنجبر) پیدا شد.”
آقای نظری می گوید که این دختر ۹ ماه پیش ربوده شده و ماموارن پولیس در جستجوی او بودند

تجاوز و خشونت علیه زنان در سال های اخیر در کشور شدت گرفته است.
پیشتر، کمیسیون امور زنان شورای ملی از افزایش خشونت در برابر زنان به شدت اظهار نگرانی کرد و از علمای دین خواست تا در برابر این پدیده سکوت را بشکنند.
صدیقه بلخی، عضو مجلس سنا، می گوید که...


ادامه مطلب
برچسب ها: کبیر رنجبر،
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 6 تیر 1391 توسط عبدالله