تبلیغات
مجله دینی_فرهنگی افغانستان - مطالب دی 1390
مجله دینی_فرهنگی افغانستان
"واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا"


یك گزارش دولت آمریكا فاش كرده است كه در سال گذشته حدود 50 میلیون آمریكایی از بیماری روانی رنج برده و بیشتر آنها زنان و جوانان بوده اند.
بر اساس تحقیقات صورت گرفته توسط اداره مبارزه با مواد مخدر و خدمات بهداشت روانی، از هر 5 آمریكایی، یك نفر دچار بیماری روانی بوده است.
نتایج این بررسی حاكی است كه 5 درصد آمریكایی های بالغ یعنی بیش از یازده میلیون نفر دچار بیماری روانی خطرناك بوده اند.

براساس نتایج این بررسی ، حدود 23 درصد این بیماران روانی زنان بوده اند و جوانانی كه...


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ جمعه 30 دی 1390 توسط عبداللهحامد کرزی ضمن محکوم کردن حمله تروریستی در نزدیکی میدان هوایی قندهار که تعدادی کشته و زخمی برجای گذاشت خاطر نشان کرد: کشتار زنان و اطفال بی گناه یک عمل بزدلانه و خلاف فرهنگ اسلامی و افغانی می باشد.
به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) به نقل از دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری، یک عامل انتحاری موتر بمب گذاری شده خود را ظهر امروز در نزدیکی دروازه میدان هوایی بین المللی قندهار منفجر کرد.
اطلاعیه می افزاید: بر اثر این انفجار هفت تن از جمله دو کودک کشته و هشت نفر دیگر به شمول یک زن و کودک زخمی شدند.
بر اساس این اطلاعیه رئیس جمهور کرزی کشتار زنان و اطفال بی گناه را یک عمل بزدلانه و خلاف فرهنگ اسلامی و افغانی دانست و  از طالبان خواست که از کشتار زنان، کودکان و دیگر افراد بی گناه دست بردارند.
نوشته شده در تاریخ جمعه 30 دی 1390 توسط عبدالله

http://files.afghanpaper.com/pics/201201/201201151223252911.jpghttp://files.afghanpaper.com/pics/201201/201201151223252582.jpg
بزرگترین قرآن دست نویس جهان  بعد از گذشت 5 سال کار توسط خطاطان ماهر افغانستان در کابل به نمایش گذاشته شد.

این قرآن به سفارش مرکز فرهنگی حکیم ناصر خسرو بلخی و زیبا نگاری و خطاطی آن توسط استاد محمد صابر یاقوت حسینی خدری، خطاط ماهر و چیره دست و به همکاری 9 تن از شاگردان مستعدش صورت گرفته است.

کار خوشنویسی این اثر بزرگ 5 سال طول کشید که دارای 218 صفحه و به طول 2 متر و 30 سانتیمتر و عرض یک متر و 50 سانتیمتر و ضخامت 18 سانتیمتر روی تکه خطی با قلم نیی و رنگ اکرلیک انگلیسی خوشنویسی که سی پاره شریف به سی دیزاین مختلف و...ادامه مطلب
برچسب ها: رونمایی از بزرگترین قرآن خطی جهان، بزرگترین قرآن خطی، کابل افغانستان، رونمایی از بزرگترین قرآن،
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 26 دی 1390 توسط عبدالله


این روزها همه می دانند که بحث مذاکره و مصالحه و تاسیس دفتر سیاسی برای طالبان در راس اخبار رسانه ای قرار دارد و دیگر موضوعات را تحت تاثیر خود قرار داده است.

آمریکایی ها در حالی دم از گفتگو با طالبان می زنند و آنها را عامل بی ثباتی افغانستان می دانند که در ولایات تحت کنترل آنها، روز به روز کشت و تولید مواد مخدر از جمله تریاک افزایش بیشتری پیدا می کند.


بر اساس گزارشی که روز پنجشنبه در سازمان ملل منتشر شد تولید تریاک در سال 2011 و نیز ارزش این محصول در کشور ما افزایش چشمگیری یافته به حدی که بازدهی تریاک یازده برابر بیشتر از گندم بوده است.


بر اساس گزارش دفتر مبارزه با جنایت و قاچاق مواد مخدر سازمان ملل در مورد افغانستان ارزش تریاک تولید شده در کشور در سال 2011 به یک میلیارد و چهارصد میلیون دالر رسید که یکصد و سی و سه درصد افزایش را نسبت به سال قبل از آن نشان می دهد.


به گفته این سازمان که در لندن مستقر است، لندن صادرات مشتقات تریاک نیز در سال 2011 به دو میلیون و چهارصد هزار دالر رسید که...
ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 26 دی 1390 توسط عبدالله
سرنوشت
روزنامه سرنوشت با اشاره به مساله مذاکرات امریکا و طالبان نوشته است، این گفتگو ها در هفته ی آینده آغاز خواهند شد.روزنامه می نویسد، ایالات متحده امریکا تصمیم گرفته است به هدف مشوره در این مورد با رییس جمهور افغانستان، نماینده خاص اش برای افغانستان و پاکستان را به کابل بفرستد.روزنامه نوشته است، گفتگو های تازه میان امریکا و طالبان در حالی صورت خواهند گرفت که به نوشته ی روزنامه، به گفته ی مقام های امریکایی، در گفتگو های قبلی امریکا و طالبان نیز گام های به منظور توقف جنگ ده ساله در افغانستان برداشته شده اند.اما به نوشته روزنامه، تا زمانی که حکومت افغانستان در این گفتگو ها دخیل ساخته نشود، گفتگوی امریکا با طالبان ناقص خواهد بود.روزنامه در ادامه می نویسد، رهبری این گفتگو ها باید به حکومت افغانستان سپرده شود، تا اعتماد و امیدواری افغان ها نسبت به گفتگو ها با طالبان بوجود بیاید.


ملی باور

روزنامه ی ملی باور هم در مطلبی نوشته است، مذاکرات صلح میان امریکا و طالبان زمانی موثر ثابت شده می توانند که این مذاکرات به رهبری افغانستان اجرا شوند.روزنامه در ادامه به نقل از یک مقام شورای عالی صلح نوشته است که...ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 25 دی 1390 توسط عبداللهعالم همه محو گل رخسار حسین است
 ذرات جهان در عجب از کار حسین است

دانی که چرا خانه ی حق گشته سیه پوش
یعنی که خدا هم عزادار حسین است
ادامه مطلب
برچسب ها: اربعین، اربعین حسینی،
نوشته شده در تاریخ جمعه 23 دی 1390 توسط عبداللهموزیم و آرشیف ملی ولایت هرات که گفته می شود قدمت نود ساله دارد، پس از  سه دهه مجددا بازگشایی شد.
با بازگشایی موزیم وآرشیف ملی ولایت هرات بعدازین علاقمندان به آثارباستانی قادرخواهند  بودتا از این گنجینه تاریخی وکم نظیردیدن نمایند.
والی هرات که درافتتاح موزیم ملی شرکت کرده بود گفت : موزیم هرات باتاریخ هشتادساله خودگنجینه خاطرات تاریخی وفرهنگی گذشته ملت افغانستان را درانظارعامه به نمایش می گذارد.
داود شاه صبا ضمن تاکید برحفظ ونگهداشت این گنجینه ای گرانبها گفت : این گنجه باارزش و غنامند بعدازسرگردانی های فراوان ، کنج آرامشی را دریکی ازگنج های هرات که ارگ تاریخی است بازیافته است.
والی هرات بادعوت ازشهروندان بخاطربازدید ازین گنجینه کم نظیر افزود: موزیم ملی هرات یگانه موزیم جهان است که درکهن ترین بنای تاریخی جهان قرارگرفته است.
دوکتورصبا با تاکید براین که مسئولان ریاست اطلاعات وفرهنگ ولایت هرات باید برنامه های تشویقی جهت بازدید مردم ازاین موزیم ، تصریح کرد...ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 22 دی 1390 توسط عبداللهسرنوشت
روزنامه سرنوشت تلاش های برخی از حلقات شامل در حکومت افغانستان در برابر صلح و آشتی را به بررسی گرفته است.روزنامه در سرمقاله امروز خود تغییرات تازه در برخی از پست های وزارت داخله را مورد انتقاد قرارداده، آنرا به نحوی در تضاد با تلاش های جاری صلح خوانده و گفته است که این تغییرات بیشتر بر اساس سلیقه های تنظیمی صورت گرفته است.

ملی باور
روزنامه غیر دولتی ملی باور تغییرات در پست های وزارت داخله را با گفتگوهای جاری در قطر و نشست برلین مرتبط دانسته است.روزنامه به نقل از برخی تحلیلگران نوشته است، افرادی که در پست های ریاست ها و قوماندانی های امنیه این وزارت گماشته شده اند، بیشتر با جبهه شمال ارتباط دارند.نویسنده مطلب در ادامه می افزاید که این افراد می خواهند پیش از آغاز گفتگوبا طالبان خود را تقویت کرده تا به این طور مانع آمدن طالبان گردند.به نوشته روزنامه این تغییرات از قبل آغاز شده بود و نتها از یک ولایت و یک حزب ۵۵ تن در پست های مهم تعیین شده بودند.در عین حال روزنامه ملی باور در سرمقاله امروزش تلاش های قطر و برلین را راه های حلی وارداتی عنوان کرده که نمی تواند مشکل افغانها را برطرف سازد.به باورنویسنده مطلب، افغان ها از کسانی که نمی خواهند برای تامین صلح کار کنند، توقع ندارند اما از افرادی که به واقیعت خواهان حل مشکلات اند، امید دارند که با درنظرداشت شرایط موجود یک راه حل افغانی را دریابند.


هیواد
روزنامه دولتی هیواد در سرمقاله امروز خود نشست برلین را که در آن برخی از افغانها و خارجی ها شرکت داشتند، در مغایرت با منافع ملی کشور خوانده است.روزنامه از جامعه جهانی تقاضا کرده تا از این گونه نشست ها در خارج از افغانستان که برخلاف وحدت افغانها است باید جلوگیری کند.روزنامه این کار را بخاطری ضروری دانسته است که این گونه تحرکات سبب نفرت و انزجار افغانها، علیه جامعه جهانی به خصوص امریکا و جرمنی می گردد.


خدمتگار
روزنامه خدمتگار در حالی که تلاش ها برای گفتگوهای صلح ادامه دارد، حملات مسلحانه را نیز بر این روند زیان آور توصیف کرده است.روزنامه به حملات دیروزدرولایت پکتیکا اشاره می کند که هدف آن ریاست مخابرات این ولایت بود.روزنامه نوشته است که این حملات تلاش های جاری برای ایجاد اعتماد میان طرف های درگیر را آسیب می رساند و به این ترتیب این پیشنهاد حکومت افغانستان منطقی است که پیش از آغاز گفتگوهای صلح باید آتش بس صورت گیرد.روزنامه خدمتگار در ادامه می نویسد که در حال حاضر افغانها نسبت به هرکسی دیگر بیشتر از طالبان می خواهند تا این گونه حملات را متوقف بسازند زیرا این حملات تنها به زیان مردم و طالبان اند.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 22 دی 1390 توسط عبداللهحقوق زنان، به ویژه حقوق زنان افغانستان از سالها پیش در مسیر سیلاب افراط و تفریط قرار داشته است. فرهنگ‌های غلط و سنت‌ها‌ی جاهلی سرشت زنان را هدف قرار داده و آن‌ها را مایه شرارت، بی وفایی، بدعهدی و بد اختری معرفی نموده که بر این اساس حقوق آنان ‌را نادیده گرفته‌‌اند.
در واقع زنان در جامعه‏ی سنتی افغانستان، همواره یکی از آسیب پذیرترین اقشار جامعه بودند، چرا که هر روزه شاهد نشر و پخش خبر هایی در خصوص خشونت علیه آنان هستیم که دل هر انسان دردمند و آزاده ای را جریحه دار می سازد.
در پی افزایش خشونت علیه زنان، عالمان دین بارها و بارها اعتراض خود را به این عمل بیان کرده و کسانی را که به اینگونه تجاوزات و آزارهای انجام شده نسبت به خواهران و برادران خود آگاه بوده، اما صدای خود را به نشانه اعتراض بلند نمی کنند، همچون شیطان هایی می دانند که همیشه در برابر حق سکوت پیشه کرده و مانع از کاهش فساد در جامعه می شوند.
برخی از افراد با تفریط‌ها‌ی شدید و به دور از عقلانیت و فطرت، زنان را در یك حصار ستمگرانه زندانی نموده و آنان را به منزله ابزار، متاع و كالا انگاشته‌‌اند که این مسئله فقط یك روی برگ تاریخ را نشان می دهد، در حالیکه در روی دیگر این برگ، دسته‌‌ای به نام حمایت از حقوق زن دست به افراط گری‌ها‌یی زده‌‌اند كه...


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 21 دی 1390 توسط عبداللهبا گذشت قریب به دو سال از تصمیم واشنگتن مبنی بر تعطیلی زندانهای مخفی آمریکا در افغانستان، اکنون مقامات آمریکایی اظهار داشته اند که مهلت یک ماهه محترم کرزی برای واگذاری مسئولیت زندان "بگرام" در ولایت "پروان" به دولت افغانستان، بسیار اندک است.

آنها ضمن بیان اینکه عملی شدن واگذاری مسئولیت زندان بگرام به دولت طی یک ماه غیر ممکن است، اظهار داشتند که دولت افغانستان توان اداره این زندان‌ها را ندارد و ممکن زحمات چندین ساله نیروهای نظامی خارجی یک شبه بر اثر بی کفایتی نیروهای داخلی با فرار دست جمعی زندانیان از این زندانها از بین برود.

اگر واقعا مساله این باشد که آمریکاییها می گویند و دولت افغانستان عرضه نگهداری از یک زندان را ندارد، باید خطاب به غربیها گفت پس شما طی این ده سال چه می کردید؟ دولت افغانستان بی کفایت است یا شما که نتوانستید هزار نیروی کارآمد افغانستانی برای نگهداری از یک زندان آموزش دهید؟

اما ظاهرا عدم توانایی دولت در اداره زندان بگرام بهانه ای بیش نیست، زیرا بر اساس تازه ترین گزارشهای منتشر شده، پنتاگون وزارت دفاع امریکا در نظر دارد یک زندان بسیار بزرگ به مساحت چهل هکتار...ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 20 دی 1390 توسط عبدالله
مزار شهدای گمنام در شهر هرات در قریه گازرگاه و در جوار مقبره خواجه عبدالله انصاری است.

این قبور یکی از قدیمی ترین مزار شهدای افغانستان است، شهدای گمنام این قبرستان در انقلاب مردم هرات در برابر شوروی سایق در سال 1357 به شهادت رسیدند
.مزار شهدای گمنام هرات


http://files.afghanpaper.com/pics/201201/201201081202484232.jpg


http://files.afghanpaper.com/pics/201201/201201081202481953.jpg


http://files.afghanpaper.com/pics/201201/201201081202482580.jpg
ادامه مطلب
برچسب ها: شهید گمنام، هرات، مزار شهدای گمنام،
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 19 دی 1390 توسط عبدالله

دانشجویان اینجینیری دانشگاه هرات از یک هفته پیش در اعتراض به آنچه سیستم نا مناسب درسی و رفتار ناسالم و غیر اخلاقی استادان عنوان می شود به کابل آمده و شکایت خود را به وزارت تحصیلات عالی و مجلس نمایندگان ابراز داشتند.

آنان در روز شنبه به پارلمان آمده و خواهان دادخواهی مجلس نمایندگان در این راستا شدند.

شماری از این دانشجویان مشکلاتی از قبیل ایجاد قوانین شخصی توسط استادان و تطبیق آن برای دانشجویان ، مشکلات بیش از حد محصلین با استادان و عدم تطبیق قوانین را از دلایلی می دانند که باعث شد 130 تن از محصلین این دانشگاه به کابل بیایند.

این دانشجویان می گویند که به نمایندگی از 600 دانشجوی اینجینیری هرات به کابل آمده اند و در حال حاضر درس ها و امتحانات این دانشکده از سوی...


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 19 دی 1390 توسط عبداللهسرنوشت
روزنامه غیر دولتی سرنوشت در حالی که وضعیت محبوسین زندانهای تحت اداره حکومت افغانستان را خوب توصیف نکرده است اما خواسته است که از موضع حکومت این کشور در راستای افغانی شدن امور زندان بگرام حمایت صورت گیرد.روزنامه این مساله را با حاکمیت ملی افغانستان مرتبط دانسته و برخی رسانه ها را متهم کرده است که در این مورد اقدام حکومت این کشور را تحت شعاع قرار داده اند.هر چند روزنامه این را وظیفه ی رسانه ها خوانده است که معلومات را در رابطه به وضعیت ناهنجار زندان های افغان در اختیار مردم قرار بدهند، اما در عین حال بر بحث های تعدادی از رسانه ها در این مورد انتقاد کرده است.


هیواد
روزنامه دولتی هیواد از موضع حکومت افغانستان در خصوص زندان بگرام حمایت نموده و این را گام مهم در راه تامین حاکمیت ملی تلقی کرده است.این روزنامه زندان بگرام را ساختار موازی با حکومت افغانستان خوانده و می نویسد که این گونه ساختار ها موانع اساسی در برابر حاکمیت ملی کشور اند.روزنامه در جای دیگر گزارش هیات دولتی افغان در مورد وضعیت زندان بگرام را بررسی کرده و نوشته است با آنکه در این زندان اکثراً افرادی تحت توقیف قرار دارند که به اتهام ارتباط با مخالفین مسلح و القاعده بازداشت شده اند اما به نوشته روزنامه وضعیت زندان نهایت تکان دهنده است.روزنامه با توجه به وضعیت این زندان می نویسد که...

ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 18 دی 1390 توسط عبدالله
چندی است كه سخن از صلح و مذاكرات صلح است بر سر زبانها! نمیدانم صلح را كدامین صالح به ارمغان خواهد آورد و كدامین مصلح دور از شعار، مردم را به دسترخوان صلح دعوت خواهد نمود! نمیدانم غوغایی كه این روزها برپاست و همه دم از تامین صلح میزنند چگونه محقق خواهد شد، در حالی كه از آغاز پروسه شعارپردازی هایی كه آغازگرش بوش جنگ طلب بود و منطق 'هر كه با ما نیست، علیه ماست' او، ده سال میگذرد و هر روز در گوشه ای از این خاك مظلوم هزار داستان، جوانی بر زمین می افتد و چه سهرابهایی كه نه از رستم ها، كه از نیش عقربهای مخفی و پنهان شده در جان و تن مردم، بر خاك افتادند و چه بسیار مادرانی كه شوك مرگ ناگهانی فرزندان شان، اشك را نیز در گوشه چشمان شان خشكانید! و چه بسیار طفلكانی كه به جای آغوش مادر، در بستر خاك آرمیده اند تا تاریخ با دروغ پردازی هایی كه غرب به رهبری امریكا در این كشور انجام میدهند، در ریا و فریب و نیرنگ مدفون نگردد و تا نسلهای بعدی این سرزمین بدانند كه تحفه امریكا و متحدانش از آمدن به این خاك، مرگ بود و خون و انتحاری و آتش!
اما اینك با دشمنان ما دوست شده اند، آنانی كه مردم بیگناه این سرزمین را در سالهای سیاه حكومت شان، سلاخی كردند و جوی خون از هر منطقه ای كه اندكی در برابر تاخت و تازهای وحشیانه شان مقاومت میكرد، راه انداختند و بیش و پیش از آنكه به بیگناهی مردم سرزمین خویش فكر كنند به مراتب...


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 18 دی 1390 توسط عبدالله"ارسلا رحمانی" با اشاره به این که حکومت افغانستان آماده است برخی ولایت‌های این کشور را در نتیجه مذاکرات صلح به طالبان واگذار کند، خاطرنشان کرد که طالبان با این طرح موافق نیستند.

به گزارش خبرگزاری صدای به نقل از فارس ، "ارسلا رحمانی" در گفت‌وگو با روزنامه "ماندگار" چاپ کابل اظهار داشت: طالبان با گرفتن مسئولیت شماری از ولایات حاضر نیستند افغانستان تجزیه شود و دولت افغانستان نیز با این طرح (واگذاری برخی ولایت‌های کشور به طالبان) موافق است.

بر اساس برخی گزارش‌ها، یکی از موضوعات مورد بحث در مذاکرات صلح آمریکا با طالبان در قطر واگذاری برخی از ولایت‌های جنوبی افغانستان به طالبان است.


این عضو شورای عالی صلح افغانستان با بیان این که ما پیشنهاد کرده‌ایم که در چند ولایت مرزی افغانستان آتش ‌بس موقت‎ صورت گیرد تا نتیجه این گفت‌وگوها مشخص شود، گفت...ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 18 دی 1390 توسط عبدالله
شانزدهمین دور فراغت دانشجویان دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه بلخ با حضور اساتید و دانشجویان دانشگاه بلخ و خانواده های آنان در هتل آریانا شهر مزارشریف برگزار شد.
دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه بلخ در سال 1372 ایجاد گردید و تاکنون 16 دور فارغ التحصیل داده است.
استاد سکندر(سپهر) یک تن ازاستادان دانشکده حقوق وعلوم سیاسی دانشگاه بلخ که به نمایندگی از رئیس این دانشگاه صحبت می کرد گفت: امروز شاهد فراغت 110 تن که یازده تن آن ازطبقه اناث می باشند هستیم که از این جمله 67 تن آنان از بخش قضائی سند فراغت شان را بدست می آورند.
وی خاطرنشان کرد: اساتید این دانشکده در شرایط دشوار از جمله دردوران طالبان حتی بدون معاش کار کردند و هرگز نگذاشتند دروازه دانشکده حقوق بسته شود.
به گفته آقای سکندر، فارغین دانشکده حقوق وعلوم سیاسی بلخ دردوره های گذشته، هرکدام درمقام های بالای دولتی


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 18 دی 1390 توسط عبدالله
نوشته شده در تاریخ شنبه 17 دی 1390 توسط عبداللهتداوم بحران در افغانستان، این سوال اساسی را به وجود می آورد که، آیا واقعا آمریکا در افغانستان شکست خورده است؟
نظر غالب تحلیلگران این است که آمریکا در افغانستان شکست خورده است و بر این عقیده اند که آمریکا برای شکست طالبان به افغانستان آمده بود ولی در نهایت خودش شکست خورد. به علاوه یک تریلیون دلار هزینه کرد وصدها کشته داد.
ده سال جنگید ولی اکنون در باتلاق افغانستان و در تله طالبان گیرمانده است و این در حالی است که مشروعیت بین المللی خود را در اشغال افغانستان از دست داده است و رضایت عمومی مردم افغانستان از آمریکا سلب شده است.

اینگونه تحلیل اما؛ به شدت سطحی و غیر کارشناسانه است. مگر با کدام برهان یقینی ثابت شده است که مقصود آمریکا از حمله به افغانستان همانا از بین بردن طالبان بوده است و هدف غائی شان تحصیل رضایت مردم افغانستان از وضعیت پسا طالبان؟

این تحلیلگران موجودیت طالبان و نارضایتی مردم را با شکست آمریکا مساوی می دانند. حال اینکه این دو گزینه را باید با استراتژی آمریکا در افغانستان مساوی دانست نه با شکست آمریکا. چه آنکه عدم موجودیت طالبان و رضایت مردم از وضع موجود مساوی می شود با...ادامه مطلب
برچسب ها: آمریكا، افغانستان، شكست،
نوشته شده در تاریخ شنبه 17 دی 1390 توسط عبدالله


با روی کار آمدن دولت جمهوری اسلامی افغانستان بعد از سقوط رژیم طالبان، مردم تشنه به علم گروه گروه و دسته دسته اعم از طبقهء ذکور و إناث راهی مکاتب و دانشگاه ها شدند. امروز آمار دانش آموزان افغانستان به حدی رسیده که ده سال پیش اصلاً خیال آنرا هم کرده نمیتوانستیم. فقط مشکل اساسی اینجاست که دانش آموزان افغانستانی در مکاتب و دانشگاه ها با مشکلات چون: کمبود مواد درسی، نبود لابراتوار های مجهز، کمبود اساتید دارای تحصیلاات عالی وغیره... مواجه اند.
اما با وجود این همه مشکلات نوجوانان و جوانان افغانستان راه تعلیم و تربیه را رها نکردند. آنها نیز میخواهند که مانند جوانان دیگر ممالک یک کشور آزاد و آرام و یک زندگی مرفه داشته باشند که این یک حق مسلم آنها میباشد. اکثر جوانان اقغانستان میخواهند که دارای تحصیلات عالی باشند و به همین منظور جهت راه یافتن به دانشگاه ها شامل امتحان کانکور میشوند.

مشکل اصلی اینجاست که سیستم طبقه بندی و پذیرش وزارت تحصیلات عالی خراب میباشد. چونکه نظر به سیستم وزارت تحصیلات عالی هر دانش آموز باید در ختم امتحان رشتهء مورد نظر خویش را نیز انتخاب کند. اینجاست که اکثر جوانان ما یا بی نتیجه میمانند ویا هم به...
ادامه مطلب
برچسب ها: امتحان کنکور و مشکلات جوانان، کنکور و مشکلات، امتحان کنکور،
نوشته شده در تاریخ جمعه 16 دی 1390 توسط عبداللهدو پایگاه اطلاع‌رسانی آمریکایی فاش کردند: باراک اوباما رییس‌جمهور آمریکا، چهار سال پیش با دستیار خود روابط غیراخلاقی داشته و فیلم این اتفاق در صورت وقوع شرایطی منتشر خواهد شد.

پایگاه اطلاع‌رسانی "اگزمینر" (examiner) فاش کرد: باراک اوباما رییس‌جمهور آمریکا در سال ۲۰۰۴ میلادی با خانم "ویرا بیکر" دستیارش در مبارزات انتخاباتی وی برای ورود به مجلس سنا،‌ روابط غیراخلاقی داشته است.


این پایگاه اطلاع‌رسانی در ادامه افزود: روزنامه آمریکایی "نشنال اینکوایرر" (national-enquirer) گزارش داد: باراک اوباما در سال ۲۰۰۴ با ویرا بیکر دستیار خود که در تبلیغات انتخاباتی وی برای ورود به مجلس سنا، میلیون‌ها دلار کمک مالی جمع‌آوری کرده بود، روابط جنسی داشته است.


این گزارش حاکی است که میشل اوباما همسر باراک اوباما، در همان زمان منجر به اخراج بیکر از ستاد تبلیغاتی وی شده است.


به نوشته نشنال اینکوایرر، در حالی که بیکر این شایعات را تکذیب کرده است، مخالفان رییس‌جمهور اعلام کردند به هر فردی که اطلاعات بیشتری در خصوص این ماجرای غیراخلاقی ارایه کند، بیش از یک میلیون دلار پاداش...


ادامه مطلب
برچسب ها: رابطه غیر اخلاقی اوباما با دستیارش، اوباما، رابطه غیر اخلاقی،
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 15 دی 1390 توسط عبدالله
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 15 دی 1390 توسط عبداللههفدهمین المپیاد قرآنی روز چهارشنبه از طرف نمایندگی جامعه المصطفی العالمیه در کابل با حضور صدها تن از علمای کشور، طلبه ها و دانش آموزان مکاتب در سالن اجتماعات حوزه علمیه خاتم النبیین(ص) برگزار شد.
استاد عبدالشکور فلاح مسئول دفتر فرهنگی تربیتی جامعه المصطفی العالمیه در کابل گفت: قرآن و عترت اهل بیت رسول خدا امانت گرانبهایی است که جهت رهنمایی انسان ها و وسیله نجات آنان قرار داده شده است، پس بر ماست تا آن دو امانت عظیم را مورد استفاده قرار داده و دین خویش را به درستی ادا کرده باشیم.
وی خاطرنشان کرد: واحد قرآن و حدیث معاونت فرهنگی تربیتی نمایندگی جامعه المصطفی در کابل همراه و همگام با ستاد مرکزی جامعه المصطفی در جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشور های جهان افتخار برگزاری مرحله مقدماتی هفدهمین دور المپیاد قرآنی را در کشور اسلامی افغانستان دارد.
فلاح تصریح کرد: بر اساس اعلام ستاد مرکزی برگزاری المپیاد مبنی بر آغاز ثبت نام طلاب مدارس افغانستان در بخش های کتبی، شفاهی و... واحد قرآن و حدیث نمایندگی جامعه المصطفی در این کشور، طی جلسات کاری ثبت نام را...
ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 14 دی 1390 توسط عبدالله‹ ما از گفته های امریكا در مورد اینكه طالبان را دشمن خویش نمی شمارد، خیلی خوشحالیم!!›

این جمله ای است كه آقای كرزی در واكنشی در برابر سخنان جو بایدن بر زبان رانده و تعجب همه گان را برانگیخت، لفظی كه شاید معناهای بسیاری در درون خود نهفته داشته باشد!

منطق \'هر كه با ما نیست علیه ماست\' امریكایی ها در طی ده سال گذشته صدمات فراوانی را بر افغانستان و بعد از آن بر عراق وارد نمود، دو كشوری كه با دولتهای وقتشان بر اثر حمایت و تجهیز خود امریكایی ها تبدیل به مركز تجمع تروریستان یا دیكتاتوری های عجیب روبرو شده بودند.
گذشته از چند و چون ماجرایی كه طی روزهای اخیر اتفاق افتاد و همه بدان واقف اند، اظهارات بایدن معاون، باراك اوباما بر این نكته كه امریكایی ها در افغانستان به دنبال تامین منافع خود بوده و در این راه نیز...
ادامه مطلب
برچسب ها: کرزی، امریکا، دشمن، دوست، رئیس جمهور،
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 13 دی 1390 توسط عبدالله

کتاب سكولاریسم از دیدگاه اسلام به قلم«بسم الله شریفی» در تیراژ 2000 نسخه و84 صفحه توسط مؤسسه انتشارات الازهر در افغانستان به زینت طبع آراسته و در اختیار علاقمندان قرارگرفت.

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامیای ایران، مؤلف کتاب با بهره گیری از منابع و مآخذ بر موضوع و مفهوم سكولاریسم و انواع سكولاریسم در جهان پرداخته و بر پیامدهای...ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 13 دی 1390 توسط عبدالله
سرنوشت
سرنوشت نوشته است، هر دو کشور در تلاش اند که با امضای این سند، منافع شان را حفظ کنند.روزنامه، ایالات متحده امریکا را در این بخش موفق خوانده و نوشته است، امریکا برای پذیرفته شدن خواست هایش از سوی افغانستان، در فرصت مناسب از وسایل فشار بر افغانستان کار می گیرد.روزنامه نوشته است، دور تازه ی گفتگو ها بر سر امضای سند مشارکت استراتیژیک میان مقام های افغانستان و امریکایی در حالی قرار است آغاز شود که به نوشته روزنامه، مذاکرات امریکا و طالبان وارد مرحله حساس شده است.روزنامه نوشته است، ممکن ایالات متحده امریکا از این وضعیت بخاطر وارد کردن فشار بر افغانستان کار بگیرد و طوری وانمود کند که اگر تقاضا هایش در خصوص مشارکت ستراتیژیک با افغانستان از سوی حکومت این کشور پذیرفته نشوند، با طالبان در این مورد صحبت خواهد کرد.

هیواد
روزنامه هیواد به نشست دیروز شورای امنیت ملی افغانستان اشاره کرده و نوشته است که در این نشست در مورد عملیات شبانه بحث های گسترده صورت گرفت.به نوشته روزنامه، اشتراک کنندگان نشست در مورد طرح ناتو راجع به چگونگی عملیات شبانه نیز صحبت کردند و تصمیم گرفته شد تا...ادامه مطلب
برچسب ها: دوشنبه 12 جدی، مروری بر مطبوعات، مطبوعات کابل،
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 12 دی 1390 توسط عبدالله


بسیاری از رسانه های غربی و برخی از رسانه های داخلی در مواجه شدن با برخی از موارد نقض حقوق زنان، آن را به اسلام ربط می دهند و قوانین این دین را در مورد زنان می خوانند.
این در حالی است که کارشناسان علوم اسلامی بر این عقیده اند که اسلام دارای بهترین و کاملترین قوانین برای رعایت حقوق زنان می باشد.
محمد ضیا موحدی یک تن از عالمان دینی کشور  تصریح کرد: از دیدگاه دین مبین اسلام که کاملترین ادیان الهی است، حقوق بین زن و شوهر معین شده که اگر طرفین این حقوق را به نحوه درست آن مراعات کنند، اصلاً نزاع و درگیری در بین شان بوجود نیامده و زندگی زناشویی شان با هیچ گونه مشکلی مواجه نخواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: برعلاوه اینکه زن بالای شوهر حق دارد تا برای او مسکن و لباس تهیه کند از نگاه اسلام و شریعت باید زندگی انسانی که تمام ارزشهای معنوی را شامل است باید از جانب شوهر برای زن و یا زوجه اش مهیا گردد.
وی گفت: متاسفانه آنچه که اسلام و شریعت حکم می کند از طرف ...ادامه مطلب
برچسب ها: اسلام، رعایت حقوق زنان، حقوق زنان، بهترین و کاملترین قوانین، زنان،
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 12 دی 1390 توسط عبدالله


حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین اخلاقی، عضو شورای علمای شیعه ولایت بلخ و امام جماعت مسجد خاتم الانبیاء (سه دوکان) مزارشریف می گوید: حضورنیروهای خارجی در افغانستان باعث ترویج فرهنگ بیگانه در کشور شده است.
وی تاکید کرد: خارجی ها در افغانستان درصدد منحرف کردن افکار و اندیشه های مردم مسلمان این کشور ازفرهنگ غنی اسلام است، چنانچه تاکنون در این عرصه تا حدودی موفق بوده و با سپری شدن هر روز به تعداد افراد دین گریز در افغانستان افزوده می شود.
وی گفت: نیروهای خارجی هرکدام هدف مشخصی در افغانستان دارند، یکی ازاهداف آنان ترویج فرهنگ غربی در این کشور می باشد، همین که فرهنگ بیگانه دریک کشوراسلامی ترویج شود خود باعث تشدید فساد اخلاقی می شود.
آقای اخلاقی گفت...


ادامه مطلب
برچسب ها: فساد اخلاقی، ترویج فرهنگ بیگانه در یک کشوراسلامی، ترویج فرهنگ بیگانه در افغانستان، فساد اخلاقی در افغانستان،
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 11 دی 1390 توسط عبداللهمهرت به کائنات برابر نمی شود
داغی ز ماتم تو فزونتر نمی شود
از داغ جانگداز تو ای گوهر وجود
سنگ است هر دلی که مکدر نمی شود
ظلمی که بر تو رفت ز بیداد اهل ظلم
بر صفحه خیال مصور نمی شود
تنها جنازه تو شد آماج تیر کین
یک ره شد این جنایت و دیگر نمی شودشهادت دومین نور ولایت، صاحب کرامت و شفیع قیامت، امام حسن مجتبى علیه السلام ، را تسلیت مى گوییم.
ادامه مطلب
برچسب ها: هفتم صفر، شهادت امام حسن مجتبی(ع)،
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 11 دی 1390 توسط عبدالله
نوشته شده در تاریخ شنبه 10 دی 1390 توسط عبداللههر روز که میگذرد یک خبر بد و دلخراشی در روی صفحات تلویزیون نمایان میشود. مثلاً به رسمیت شناختن نمایندگی سیاسی طالبان، نقض حقوق بشر، کشته شدن اشخاص بی گناه توسط نیروهای خارجی، حملات انتحاری، خشونت علیه زنان و غیره.
بعضاً چنان میشود که نمیتوان به کدام یک از این حوادث انسان مأیوس گردد و یا اشک بریزند. زیرا آمار حوادث غیر انسانی از حد گذشته است. اما در این اواخر ما مردم مظلوم افغانستان شاهد حادثهء شدیم که ربطی با اسلامیت و انسانیت نداشت و آن هم مورد لت و کوب قرار گرفتن دختر جوان پانزده ساله مظلوم بنام "سحر گل".
گناه وی قبول نکردن پیشنهاد غیر اخلاقی و غیر انسانی شوهر و اعضای فامیل شوهرش میباشد. دخترک مظلوم به حدی مورد لت و کول قرار گرفته بود که...


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ شنبه 10 دی 1390 توسط عبدالله
(تعداد کل صفحات:2)      1   2