تبلیغات
مجله دینی_فرهنگی افغانستان - وای اگر تاریخ دوباره تکرار شود !!!
مجله دینی_فرهنگی افغانستان
"واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا"


شانزده سال پیش طالبان در چنین روزهایی یعنی ششم سنبله به بعد کابل پایتخت کشور را اشغال کردند.

شانزده سال پیش از امروز مردم کابل خزان 1375 خورشیدی را با تصرف پایتخت کشور توسط جنگجویان افراط گرای طالب آغاز کردند. آوازه تفسیر سخت گیرانه طالبان از شریعت اسلامی و عملکردشان در شهرهایی چون قندهار، هرات و جلال آباد از قبل به گوش مردم کابل رسیده بود.

طالبان زمانی کابل را تسخیر کردند که سران دولت اسلامی به خاطر جلوگیری از کشته شدن مردم بی گناه کابل، به شمال کابل عقب نشینی کردند.

طالبان به محض ورود به کابل رفتارهای سختگیرانه و معتصبانه شان را با مردم این شهر نیز آغاز کردند و در نخستین اقدام داکتر نجیب احمدزی رئیس جمهوری پیشین کشور و آخرین دست نشانده شوروی سابق در افغانستان را همراه با برادرش شاپور احمدزی به دار آویختند و جنازه هایشان در چهارراه آریانا در نزدیکی ارگ ریاست جمهوری به نمایش گذاشتند.

جایی که داکتر نجیب بارها در تجمعات هواداران حزب وطن از همان چهارراهی بر ضد پاکستان شعار داده و تهدید به حمله نظامی علیه پاکستان کرده بود.
طالبان پس از ورود به کابل...
، زنان را خانه نشین ساخته، رادیو، تلویزیون، موسیقی، نقاشی، مجسمه سازی و آثار هنری را ممنوع و مجسمه های بودا در بامیان را که از آثار فرهنگی کشور بود، از بین بردند.

با آنکه طالبان پنج سال در کابل و بخش هایی از افغانستان سلطه داشتند، اما تنها پاکستان، امارات متحده عربی و عربستان سعودی بودند که سلطه طالبان را به رسمیت شناختند، در حالی که در مجامع بین المللی، دولت اسلامی افغانستان به ریاست مرحوم برهان الدین ربانی همچنان نماینده مردم افغانستان شناخته می شد و مقاومت در برابر تهاجم پروژه طالبان را به عنوان نمادی از مقاومت مردم افغانستان می پنداشتند.

پس از حادثه یازدهم سپتامبر در آمریکا، آن کشور در هفتم اکتبر 2001 میلادی به افغانستان حمله کرد و جبهه مقاومت ملی با همکاری جامعه جهانی، طالبان را پس از پنج سال سلطه شان در مناطق وسیعی از افغانستان شکست دادند.

اما با این همه آنان پس از مدت کوتاهی یک بار دیگر جان گرفته و هم اکنون به عنوان بزرگترین چالش در مقابل دولت و نیروهای بین المللی در کشور محسوب می شوند و روز به روز قوی تر شده و مردم از خودسری ها و تجاوزات آنها بیشتر رنج می برند.

اکنون یازده سال پس از شکست رژیم آنان، بسیاری از مردم ما همگام به آگاهان و کارشناسان مسائل سیاسی، طالبان را پروژه ای می دانند که به خاطر جلوگیری از تشکیل یک دولت مقتدر اسلامی و مردمی در افغانستان، توسط پاکستان با همکاری آمریکا و حمایت مالی عربستان بوجود آمده بود.

متاسفانه با اینکه سطح آگاهی مردم در این چند سال بسیار افزایش یافته، هنوز هم دولتمردان ما به دستور غرب تلاش می کنند تا آن طالبان را با همه آن جنایاتهای سیاه و شوم شان، به عنوان برادر ملت معرفی کنند و آنها را به آغوش کشور باز گرداند.کسانی که در پاکستانی، آمریکایی و یا سعودی بودنشان هیچ شکی نداریم!

لذا فقط می توان گفت: خدا عاقبت ما را بخیر گرداند.

افغان پیپرنوشته شده در تاریخ شنبه 8 مهر 1391 توسط عبدالله