تبلیغات
مجله دینی_فرهنگی افغانستان - بررسی فاکتورهای بحران و ناامنی در افغانستان
مجله دینی_فرهنگی افغانستان
"واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا"یکی از موضوعات مهم و اساسی که سوالات و نگرانی های زیادی را  در داخل و خارج از افغانستان و در سطح منطقه و بین الملل بوجود آورده است، افزایش و تداوم بحران ناامنی در افغانستان می باشد.

ملت افغانستان با سپری نمودن سه دهه جنگ، ناامنی های طاقت فرسائی را پشت سر گذاشت و ضربات سنگینی را از این ناحیه متحمل گشت. چه آن که این جنگ ها نتیجه ای جز نابودی زیر ساخت های کشور، کشته شدن هزاران نفر بی گناه و ویرانی افغانستان، چیز دیگری به همراه نداشت. بدین رهیافت مردم افغانستان از ادامه این وضعیتخسته شده اند و خواسته ای جز برقراری امنیت و صلح پایدار در افغانستان ندارند. اما با گذشت ده سال از تشکیل و برقراری نظام سیاسی در افغانستان و حضور نیروهای نظامی ناتو به مدیریت آمریکا، هنوز جنگ و خون ریزی ادامه دارد، ترور، وحشت و تروریزم پیشتر از پیش تقویت شده و هر روز جان صدها افغان را می ستاند. حال سئوال مهمی که در این زمینه مطرح می شودآنست که؛ ریشه ناامنی ها در کجاست؟ چرا در طی این سالها، هنوز ناامنی در افغانستان ادامه دارد و در حال افزایش می باشد؟ و بلاخره، برقراری صلح و امنیت در افغانستان، منافع چه کسانی را به مخاطره می اندازد و چرا؟

حقیقت آنست که...
فلسفه ناامنی در افغانستان علت های مختلفی اعم داخلی و خارجی می تواند داشته باشد. ولی از آنجا که معتقدیم که؛ علت های عمده ناامنی در افغانستان، علل خارجی و در بیرون از مرز های افغانستان است. لذا در این نوشتار،فقط علل و فاکتوری های بیرونی ناامنی در افغانستان،مورد بررسی و کنکاش قرار گرفتهو از میان علل بیرونی نیز فقط به دو علت مهم و اساسی اشاره رفته است.

 

 

1.    نقش آمریکا در تداوم بحران و ناامنی در افغانستان

جنگ آمریکا در افغانستان درنوع خود بی سابقه است چه آنکه، جنگ آمریکا و متحدانش در چهارچوب ناتو در افغانستان، در سال ٢٠۱۲، وارد یازده همین سال خود شده است. این طولانی‏ترین جنگ در تاریخ آمریکا، افغانستان و در تاریخ ناتو محسوب می‏شود و اولین جنگی است که ناتو نیرو‏های زمینی خود را به کار گرفته و در خارج از محیط اروپا مبادرت به جنگ کرده است.

با گذشت یکدهه از حضور آمریکا در افغانستان، سئوالات فراوانی اذهان عامه مردم این سرزمین را به خود مشغول ساخته است.بدین معنا که با گذشت ده سال از حضور ناتو با مدیریت آمریکا در افغانستان، هیچ گونه تغییر و تحولی در بخش های مهم و زیر ساخت های  افغانستان دیده نشده است. افغانستان در بخش های مختلف، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی،‌ امنیتی و مبارزه با تروریزم، با گذشته تفاوت چندانی نکرده است. حضور آمریکا نه تنها موجب  پیشرفت در زمینه های فوق بویژه بخش های امنیتی نشده بلکه مشکلات زیادی را فرا روی افغانستان قرار داده است.

با توجه به آنچه که گفته آمد، این سئوال مطرح می شود که نقش آمریکا در تداوم ناامنی و بحران در افغانستان چیست؟ با وجود امکانات فراوانی که در اختیار نیروهای نظامی ناتو به فرماندهی آمریکا قرار دارد، چرا اوضاع امنیتیبدتر از گذشته شده و هر روز به وخامت اوضاع امنیتی افزوده می شود؟ براستی آمریکا در افغانستان به دنبال چیست؟ آیا افغانستان هدف نهایی آمریکا است یا وسیله ایست برای  رسیدن به اهداف دیگر؟

حقیقت آنست که، آمریکا با شعارمبارزه با تروریزم و حذفآن به افغانستان لشکر کشی نمود و این کشور را به اشغال خود درآورد. ولی پس از گذشت یکدهه از حضور آمریکا و متحدینش در افغانستان و هزینه نمودن هزاران میلیارد دلار، هنوز تروریزم و طالبان با قدرت تمام قدرت نمایی می کند و راست قامت در میدان مبارزه ایستاده اند. بدین رهیافت، نه تنها طالبان و تروریزم شکست نخوردند بلکه در واقع این خود آمریکا بود که متحمل شکست سنگین شد و اکنون در باتلاق افغانستان گیر کرده و نمی تواند بیرون بیاید. این نوع نگاه به حضور آمریکا در افغانستان، دیدگاه اکثر تحلیلگران سیاسی است.ولی آنچه که باید مورد دقت قرار گیرد آنست که نمی توان این دیدگاه را به صورت کلی رد و یا قبول نمود. زیرا نمی توان این دیدگاه را صد در صد پذیر فت به این دلیل که حضور آمریکا در افغانستان بخاطر شکست تروریزم و طالبان نبوده است. بعبارت دیگر، اساسا آمریکا افغانستان را اشغال نکرد تا افغانستان در مسیر پیشرفت و صلح و امنیت حرکت نماید. و از سوی دیگر نمی توان این دیدگاه را بصورت مطلق رد کرد. چه آن که، واقعیت آن است که با توجه به اعترافات خود آمریکایی ها و کشورهای عضو ناتو، آمریکا و متحدینش درباتلاق افغانستان زمینگیر شده اند بطوریکه، نه راه برگشت دارند و نه راه ماندن،‌ هر چه دست و پا می زنند بیشتر فرو می روند. از همین رو برخی از اعضای ناتو همانند فرانسه بصورت جدی اعلام داشتند که در سال جاری نیروهای نظامی خود را از افغانستان خارج می سازند.


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 27 تیر 1391 توسط عبدالله