تبلیغات
مجله دینی_فرهنگی افغانستان - تایم: زنان قربانی جنایت مردان،سند زنده توخالی بودن شعار ساخت افغانستان!
مجله دینی_فرهنگی افغانستان
"واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا"


تایم نوشت: جنایاتی که خواه توسط طالبان و خواه توسط جامعه سنتی قبیله ای بطور رایج علیه زنان افغانستان روا داشته می شود، پوچ و توخالی بودن پروژه ۱۱ ساله ساخت افغانستان را که با ورود نیروهای نظامی بیگانه به این کشور شکل گرفت، تائید می کند.

هفته نامه آمریکایی تایم روز سه شنبه در تفسیری به موضوع ظلم و ستمی که در جامعه افعانستان به زنان روا داشته می شود و نیز بی اثر بودن کمکهای ارائه شده در بهبود شرایط زندگی زنان اشاره کرده و نوشت:

فیلم ویدیویی که ماه گذشته مخفیانه بوسیله موبایل از کشته شدن یک زن بدست طالبان گرفته شده است، بیانگر عمق ظلم و جوری است که در جامعه افغانستان به زنان روا داشته می شود.

جنایاتی از این دست و انواع شکنجه های وحشتناک و مخوف از قطع عضو اندامهای بدن نظیر گوش و بینی گرفته تا شلاق زدن و قطع دست به جرم دزدی از هنجارهای معمول و رایج(ازسوی طالبان) در جامعه افغانستان است.

‘کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان’ در گزارشی به رشد خشونت و ظلم نسبت به زنان در جامعه افغانستان اشاره کرده و عنوان می دارد که...
این جنایات بدست طالبان اعمال می شود، اما تفکرات سنتی قبیله ای حاکم بر جامعه که خارج از کنترل دولت است هم عامل وقوع این جنایات است که حتی توسط مردم عادی هم جاری است.

مبنای بنیادین قوانین و مقررات طالبان را فقط قرائت بنیادگرایانه از شرع اسلام پایه ریزی نکرده است بلکه سنن و آداب قبیله ای حاکم بر جامعه هم اجزاء این قوانین را تشکیل می دهند.

نکته اینجاست که این جنایت در برهه ای از زمان رخ می دهد که قریب به ۱۰۰ هزار سرباز خارجی در افغانستان حضور دارند. دروغ بودن شعار ساختن افغانستان هم از همین فیلم رقت بار هویداست.

در مدت ۱۰ سالی که نیروهای خارجی در افغانستان حضور دارند و شعار ساختن این کشور را سر می دهند، هیچ کاری برای زنان افغانستان به خصوص در امر تحصیل و آموزش آنها انجام نگرفته است.

امروز بیش از ۳ میلیون دختر افغان به مدرسه می روند که درتاریخ افغانسان رقمی بی سابقه است. این رقم در سال ۲۰۰۰ تقریبا صفر بود. اما شمار قلیلی از این دختران بالاتر از پایه ابتدایی را پشت سر می گذارند. فقط دختران جامعه شهرنشین امکان تحصیلات پایه دبیرستان را دارند.

فیلم ویدیویی که از جنایت علیه زن افغان گرفته شده است دقیقا روزی منشتر شد که نمایندگان بیش از ۷۰ کشور جهان در توکیو برای کمک به افغانستان گردهم آمده و یک کمک ۱۶میلیارد دلاری را برای کمک به توسعه این کشورظرف ۴ سال آینده تصویب کردند.

‘هیلاری کلینتون’ وزیر خارجه امریکا در این کنفرانس وعده داد که در کنار زنان افغانستان باقی خواهد ماند.

از ۵۴۵ میلیارد دلاری که آمریکا در عرض یک دهه گذشته در افغانستان هزینه کرده است سهم ناچیزی برای ارتقاء سطح استاندارهای زندگی زنان اختصاص داده شده است. مانند تحصیلات دبیرستان و دانشگاه. ارتقاء سطح توانمندی اقتصادی زنان از تولید صنایع دستی گرفته تا برنامه های آموزش کشاورزی هم پایدار نیست. همین که پول به اتمام می رسد پروژه ها هم قطع می شوند.

آمریکا می گوید ۳۱۶ میلیون دلار برای آموزش ۱۷۵ هزار معلم افغان که یک سومشان را زنان تشکیل می دهند اختصاص داده است اما این تعداد معلم برای این کشور کافی نیست . افغانستان ۶/۱۲ میلیون کودک زیر ۱۴سال دارد.

فقط ۱۸ درصد زنان ۱۵ تا ۲۴ سال این کشور توانایی خواندن و نوشتن دارند در حالیکه این رقم برای مردان در همین سنین ۵۰ درصد است.

به محض خروج نیروهای بیگانه از افغانستان، یک تعهد بین المللی برای حاکم ساختن قانون، توسعه اقتصادی و امنیت و حفظ ثبات افغانستان وارد میدان عمل خواهد شد. اما همه این برنامه ها در صوتی که آموزش و تحصیل به خصوص برای زنان در اولویت طرحها قرار نداشته باشد بی اثر خوهد بود.

اگر می خواهیم دیگر صدای وحشت زنان بابت جور و جنایت مردان در افغانستان به گوش نرسد، این آرمان مستلزم آن است که امر آموزش به ویژه آموزش زنان در اولویت همه برنامه ها قرار گیرد.

 

 

 

 

ا ی ر ن ا
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 22 تیر 1391 توسط عبدالله