تبلیغات
مجله دینی_فرهنگی افغانستان - زنان خواهان محاکمه علنی عاملان مسمومیت دختران شدند!
مجله دینی_فرهنگی افغانستان
"واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا"


زنان افغان متشکل از وزارت امور زنان، پارلمان، شورای عالی صلح، فعالان جامعه مدنی و شورای ولایتی کابل روز چهارشنبه در یک نشست مشترک خواستار محاکمه علنی عاملان مسمومیت دختران مکاتب شدند.

 فرخنده نادری عضو مجلس نمایندگان کشور گفت: در حالیکه دین مقدس اسلام تعلیم و تربیه را برای مردان و زنان فرض دانسته، اما در این اواخر بیش از هزاران دختر در ولایات مختلف کشور توسط دشمنان دین اسلام و افغانستان در مکاتب مسموم شده اند.

وی اظهار داشت: مسمومیت دختران در مکاتب تأثیرات منفی را بر تعلیم آنان گذاشته، زیرا...

ترک مکاتب بعد از دوره ابتدایی در جامعه ما از گذشته ها رایج بوده و حالا با افزایش مسمومیت ها به تعداد این دختران افزوده خواهد شد.

به عقیده‌ی این عضو مجلس نمایندگان، برای جلوگیری از این چنین حادثات و اقداماتی باید به سرعت یک گروه مشترک کاری از نمایندگان با صلاحیت وزارت معارف، صحت عامه، امور زنان، داخله و امنیت ملی تشکیل گردد.

وی از وزارت معارف و صحت عامه کشور خواست اقدامات جدی جهت فراهم نمودن آب آشامیدنی صحی در تمام مکاتب کشور صورت گیرد و از نهادهای عدلی و قضایی خواست تا عاملین این قضایا را محاکمه علنی نماید.

در همین حال شفیق الله طاهری معاون سخنگوی امنیت ملی می گوید: براساس تلاش های امنیت ملی کشور تاکنون یک گروه یازده نفری در پیوند با مسمومیت دختران مکاتب دستگیر شده اند که پس از تحقیقات مشخص شد که افراد دستگیر شده مربوط به شبکه حقانی بوده که از کشور ازبکستان وارد خاک افغانستان شده اند.

معاون سخنگوی امنیت ملی تصریح کرد: برای جلوگیری از این قضایا برای شاگردان مکاتب برنامه های دفاع خودی آموزش داده شده است، همچنین برای اطلاع رسانی افراد نسبت به قضایا ۲۰۰ هزار افغانی پاداش از سوی این ریاست در نظر گرفته شده است.

محمد آصف ننگ معین مسلکی و تخنیکی وزارت معارف گفت: مسمومیت دختران مکاتب نسبت به سال های گذشته افزایش یافته است، زیرا در سال جاری تاکنون ۱۷ حادثه از مسمومیت دختران در مکاتب رخ داده که بر اثر آن بیش از ۲ هزار دختر در ولایت مختلف کشور مسموم شده اند.

ثریا صبح رنگ کمیشنر بخش حمایت و انکشاف از حقوق طفل و زن حقوق بشر افغانستان با شکایت از کم توجهی نهادهای عدلی و قضایی کشور نسبت به این قضایا، خواستار محاکمه علنی عاملان این قضیه شد.

این درحالیست که برای اولین بار حقوق بشر افغانستان خواستار محاکمه علنی مجرمین شده است، چرا که ریاست امنیت ملی کشور تاکنون بارها افراد انتحارکننده و سازمان دهندگان آن را دستگیر نموده است، اما تاکنون به منظور قوانین حقوق بشر هیچ یک از آنان محاکمه علنی نشده است.

آواپرس
برچسب ها: مسمومیت دانش آموزان، مسمومیت دخترات دانش آموز،
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 15 تیر 1391 توسط عبدالله