تبلیغات
مجله دینی_فرهنگی افغانستان - فرهنگ اسلامی افغانستان قربانی بی توجهی دولتمردان
مجله دینی_فرهنگی افغانستان
"واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا"حجاب یا پوشش لباس یکی از دغدغه های مهم امروزی جامعه و بخصوص شهرنشینان افغانستان است، در مغازه های کشورمان انواع لباس های مدل روز غربی یافت می شود و تاجران سرمایه گذاری های بزرگی را برای عرضه لباس های مدل روز انجام می دهند.

پوشش لباس در ادارات دولتی، نهادهای خصوصی داخلی، اداره های خارجی، دانشگاه ها، مراسم ها و بازار در افغانستان متفاوت است و هر فردی بر اساس سلیقه، لباس مورد نظر را می پوشد و هیچ اداره ای لباس مخصوص کار و فعالیت ندارد.

در این اواخر در گوشه و کنار شهر و بازار جوانان بخصوص دختر خانم ها با تب های مختلف دیده می شود، آنچه اسلام از پوشش لباس به مسلمانان گفته در حال حاضر کمتر دیده می شود و بیش از ۶۰ در صد از دختر خانم ها از لباس های چسپان و نازک استفاده می کنند.

در این میان اکثر خانم ها در شهر کابل لباس های چسپ و بدن نما می پوشند که...

این امر از لحاظ گسترش شهوترانی در میان جوانان تأثیرات منفی بسیاری را به دنبال دارد.

علی احمد رضایی استاد حوزه علمیه و موسسه تحصیلات عالی خاتم النبین(ص) در رابطه با رعایت حجاب از دیدگاه اسلام می گوید: خداوند بزرگ در قرآن کریم مردان و زنان مسلمان را متوجه پوشش لباس نموده تا در برابر نامحرمان حجاب اسلامی شان را رعایت کنند و همچنین در آیات و احادیث بسیاری بر حجاب و طرز پوشش زنان مسلمان تأکید نموده است.

به باور وی، در شرایط کنونی تعداد زیادی از دختر خانم ها و پسران جوان حجاب اسلامی را بر اساس دستورات الهی رعایت نمی کنند و مد و برهنگی را سرلوحه زندگی خویش قرار داده و رقابت بزرگی را به راه انداخته اند.

رضایی در ادامه افزود: زنان وقتی که در مقابل نامحرمان قرار می گیرند باید اعضای بدنشان را کاملا بپوشانند، چراکه فلسفه‌ی حجاب دقیقا در راستای صیانت و نگهداری عفت خود زن است بدین معنا که زنان به صورت طبیعی زیبایی و جذابیت خاصی دارند که نباید در معرض دید نامحرمان قرار گیرند.

وی خاطر نشان کرد: اگر زنان مسلمان در گشت و گذار و تعاملات شان با مردان بیگانه و نامحرم حجاب را رعایت نکنند، ممکن است مورد سوء استفاده قرار گیرند که در این صورت عفت، حیثیت، آبرو و عزت شان با خطر مواجه می شود.

این آگاه امور دینی کشور گفت: گاهی اوقات برخی خانم ها لباس های چسپ و بدن نما که بدن شان را بیشتر در معرض دید مردان نامحرم قرار می دهند، می پوشند و معتقدند که حجاب را مراعت نموده اند، در حالیکه پوشیدن این چنین لباس های چسب و نازکی که واردات غربی هاست، از بی حجابی هم بد تر است.

رضایی در ادامه‌ی این گفتگو با خبرگزاری آوا، مراعات نکردن حجاب اسلامی توسط خانم ها و عده ای از پسران جوان را ناشی از مهاجرت ها و فرهنگ وارداتی غرب در کشور دانسته، می گوید: غربی ها با استفاده از آزادی و دموکراسی از طریق رادیوها، تلویزیون ها و کانال های ضد دینی که مصروف فعالیت هستند، حجاب و پوشش را بین زنان مسلمان و خواهران ما به مخاطره انداخته اند.

وی اضافه نمود: عده ای از زنان افغانستانی که از کشورهای غربی به کشور باز گشته اند، نه تنها خودشان حجاب شرعی را رعایت نمی کنند، بلکه عده اندکی از زنان دیگر را به بی حجابی تشویق می نمایند، اما تعداد زیادی از خواهران و زنان مسلمان ما که در دوران جنگ در کشور روزهای سختی را سپری کرده اند عزت، عفت و حجاب شان را حفظ می نمایند.

به باور این کارشناس دینی، نباید حجاب اسلامی را در پوشیدن یک برقع(چادری) و یا لباس سنتی که در کشور ما رایج است، خلاصه نماییم، چرا که خواهران مسلمان باید بر اساس شریعت اسلامی و آنچه در اسلام آمده، عمل کنند.

وی با بیان اینکه دولت باید در قبال شهروندان بی حجاب عکس العمل از خود نشان دهد، گفت: متاسفانه دولتمردان ما آنقدر متوجه موقعیت، سیاست و قدرت هستند که از برخی وظایف و مسئولیت ها آگاهی ندارند و یا هم به درستی عمل نمی کنند.

به گفته‌ی وی، وزارت اطلاعات و فرهنگ، رادیو و تلویزیون ملی کشور، وزارت معارف، تحصیلات عالی و وزارت امور زنان وظیفه دارند به طور مشخص در رابطه با رعایت حجاب زنان، عفت عمومی و نزاکت های اجتماعی برنامه هایی را داشته باشند و الگوسازی کنند.

رضایی سپس رعایت حجاب شرعی را کاری سخت اما شدنی عنوان نموده، افزود: با داشتن آموزه های دینی، منطق و با برخوردهای اجتماعی می توان روز به روز جامعه و مردم را به سوی رعایت حدود شرعی هدایت و مدیریت کرد.

وی معتقد است که باید از حجاب و پوشش خوب زنان مسلمان تقدیر به عمل آید تا این مدل از حجاب به نمایش گذاشته شود، همچنین باید بر فروشگاه های لباس و عرضه آن نظارت صورت گیرد و از ترویج لباس و پوشش های زننده و وارداتی جلوگیری شود.

 

 

 

خبرگزاری آوا_ کابل
برچسب ها: حجاب،
نوشته شده در تاریخ شنبه 10 تیر 1391 توسط عبدالله