تبلیغات
مجله دینی_فرهنگی افغانستان - چالش ها و راهکارهای امنیتی در افغانستان
مجله دینی_فرهنگی افغانستان
"واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا"


امنیت خواست فطری عموم انسانها و نیاز فراگیر جوامع بشری است. امنیت با زندگی انسانها پیوند ناگسستنی دارد. کشتار، آدم ربایی، سرقت، غارت و ترور افراد، شیوه های گوناگون نقض امنیت فرد و جامعه است.
وجود امنیت در جامعه، سبب رشد اقتصادی، جذب سرمایه های داخلی وخارجی، تأمین و تمثیل دموکراسی، حاکمیت قانون، تأمین برابری و عدالت اجتماعی در جامعه می شود.
افغانستان با سپری نمودن سه ده جنگ، ناامنی های طاقت فرسائی را پشت سر گذاشت و ضربات سنگینی را از این ناحیه متحمل گشت. چه آن که این جنگ ها نتیجه ای جز نابودی زیر ساخت های کشور، کشته شدن هزاران نفر بیگناه و ویرانی افغانستان، چیز دیگری به همراه نداشت. پس از سقوط طالبان و حضور جامعه جهانی در افغانستان، مردم امیدوار شدند که فصل جنگ و خونریزی و ناامنی تمام شده، امنیت و صلح پایدار در افغانستان حاکم خواهد شد، ولی این انتظارات یکی پس از دیگری به ناامیدی تبدیل شد. چه آن که مردم خواهان ایجاد امنیت و صلح پایدار در افغانستان بودند و یقین داشتند که خارجی ها از پس اینکار، بر می آیند ولی نه تنها امنیت در افغانستان بصورت کامل محقق نشد بلکه...
دهشت افگنی گسترش پیدا کرد و دهشت افگنان تقویت یافت. بدین ترتیب اعتماد مردم افغانستان نسبت به خارجی ها تقلیل پیدا نمود؛ چه آن که خارجی ها به هیچ یک از وعده هایشان عمل نکردند. و این خود گواه واضح و روشن بر ناکارآمدی نیروهای خارجی در طی ده سال حضور در افغانستان بحساب میآید.
حقیقت آنست که جامعه جهانی به ویژه آمریکا به وعده های خویش در قبال افغانستان عمل نکردند. تقویت نیروهای امنیتی افغانستان و مجهز نمودن آنان به تجهیزات لازم نظامی و امنیتی از جمله وعده هائی بود که آمریکا و همپیمانانش به افغانستان داده بودند. ولی این اتفاق نیفتاد و آنها تعهداتشان را در قبال افغانستان فراموش کردند. چه آن که نیروهای امنیتی افغانستان نه آموزش های لازم نظامی را تجربه کردند و نه تجهیزات نظامی و امنیتی مورد نیاز افغانستان را تامین ساختند. اگر خارجی ها کمک هایی هم کرده باشند محدود به کمک های زمینی بوده وفقط در بعد تجهیزات زمینی خلاصه می شوداما در ارتباط باتجهیزات و وسایل هوایی کمک های چندانی صورت نگرفته است. در حالیکه ارتش یک کشور زمانی قوی و نیرومند بحساب می آید که در هر دو بعد، تجهیزات لازم و آموزش های کافی را دیده باشند. اهمیت این امر در خصوص کشوری مانند افغانستان که در حال مبارزه با افراد و گروه های مسلح می باشد، به خوبی احساس می شود و از طرف دیگر قدرت هوایی نقش مهم و اساسی را در پیروزی ها علیه دشمنان ایفاء می نماید. و این امر خود نگرانی های زیادی را برای مردم و دولت افغانستان بوجود آورده است. چه آن کهزمان حضور خارجی ها به سر آمده و می خواهند تا سال ۲۰۱۴ افغانستان را ترک نمایند، درحالی که هنوز نیروهای امنیتی افغانستان،از آموزش های لازم و تجهیزات کافی برخوردار نمی باشد. این نگرانی ها سئوالات زیادی را برای مردم ایجاد کرده است که براستیآیا نیروهای امنیتی افغانستان در نبود نیروهای خارجی،قادر به تامین امنیت می باشند؟ آیا خروج ناتو از افغانستان به معنای تقویت و روحیه گرفتن تروریزم وطالبان نیست؟
حال با توجه به آنچه که گفته آمد، مشکلات و ضعف های نیروهای امنیتی افغانستان به معنای آن نیست ک افغان ها، از عهده ی مسئولیت های مهم و دشوار امنیتی، بر نمی آیند. چه آن که نیروهای نظامی افغانستان، از استعداد ها و پتانسیل بالایی برخوردار می باشند، لذا نباید استعداد ها و توانایی های آن ها را دست کم گرفت. از دیگر سوی، دولت می بایست، برای حل، کاستی ها وتقویت نیروهای مسلح افغانستان و آماده سازی آنان، برنامه ریزی دقیق و لازم را انجام دهد و از هیچ تلاشی در این راستا دریغ ننماید، امکانات و زمینه های لازم وضروری را درجهت رشد و تقویت نیروهای مسلح، فراهم آورد.نوشته شده در تاریخ یکشنبه 28 خرداد 1391 توسط عبدالله