تبلیغات
مجله دینی_فرهنگی افغانستان - فرمانده آمریکایی مدعی شد: واشنگتن، افغانستان را به حال خود رها نمی کند!
مجله دینی_فرهنگی افغانستان
"واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا"

ژنرال ‘جان آلن’ در گفت وگوی اختصاصی با سی ان ان در همین خصوص تصریح کرد: طالبان همچنان در افغانستان فعال است اما نمی تواند با استفاده از خشونت در این جنگ به پیروزی برسد.

وی افزود : موفقیت برای طالبان این است که نتیجه ای به صورت مسالمت آمیز حاصل شود. حمایت آشکار و یکپارچه جامعه بین المللی از افغانستان پیام روشنی را به همراه داشته است. در اجلاس ناتو نیز بر همین پیام تاکید شد مبنی بر اینکه ما افغانستان را به حال خودرها نمی کنیم.

آلن در ادامه گفت : جامعه بین المللی خواهان استقرار آرامش و ثبات در افغانستان بوده است. ما از افغانستان خارج نمی شویم. تفسیر طالبان از این وضع که می تواند منتظر بماند و در ادامه به پیروزی برسد اشتباه است.

این مقام امریکایی گفت :
آمریکا می خواهد در سال ۲۰۱۳ نیز تجزیه و تحلیلی درباره اوضاع افغانستان انجام بدهد و اینکه وضع طالبان به چه صورت است و اینکه نیروهای امنیتی در چه وضعی قرار دارند. نباید اجازه داد نیروهای امنیتی ملی افغانستان شکست بخورند. باید از آنها حمایت شود.افغانستان کشوری مهم در منطقه ای مهم است.

وی افزود: پنجاه کشور جهان درباره افغانستان سرمایه گذاری کرده اند و نتیجه این امر باید استقرار ثبات در افغانستان باشد و اینکه از اقدامات طالبان برای سرنگون کردن حکومت افغانستان جلوگیری شود. نباید اجازه داد افغانستان بار دیگر به بستری برای فعالیت القاعده یا سازمانهای مشابه تبدیل شود که بخواهند برضد آمریکا یا متحدان آن حملاتی صورت بدهند. هدف ما جلوگیری از قدرت گرفتن مجدد طالبان است.’

این فرمانده ارشد آمریکایی در ادامه افزود: ‘پیام اجلاس ناتو بسیار روشن بود مبنی بر اینکه جامعه بین المللی ، تعهدی طولانی مدت برای حمایت از نیروهای امنیتی ملی افغانستان دارد. این مساله بسیار مهم است. ما از افغانستان پس از خروج نیروهای نظامی اتحاد جماهیر شوروی سابق درس گرفتیم مبنی بر اینکه نیروهای نظامی وامنیتی افغان نتوانستند در کارشان موفق باشند زیرا منابع مالی و پشتیبانی لازم برای حمایت از آنها وجود نداشت. ما درس تلخ مذکور را یادگرفته ایم و می خواهیم از آن استفاده کنیم. واقعیت این است که روز به روز نیروهای افغانستان بهبود پیدا می کنند. باید توجه داشت که طالبان تلاش می کند در صفوف نیروهای امنیتی و نظامی افغانستان نفوذکند. پنجاه درصد حملات نیروهای نظامی افغان به نظامیان ناتو توسط عوامل نفوذی طالبان بوده است. برخی از این حملات نیز ناشی از اقدامات افرادی بوده است که خودشان نگرشهای افراطی پیدا کرده اند. این مساله نگران کننده است. در میدانهای مبارزه با شبه نظامیان ، چنین اتفاقهایی رخ می دهد و پیش بینی می کردیم که چنین اتفاقهایی رخ بدهد و خودمان را برای مقابله با آن در آینده آماده می کنیم. نیروهای ایساف با نظامیان افغان تعاملهای بسیار گسترده ای دارند که بسیار موفق است.’

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا
نوشته شده در تاریخ شنبه 6 خرداد 1391 توسط عبدالله