تبلیغات
مجله دینی_فرهنگی افغانستان - سفیر جمهوری اسلامی ایران: اتهام دخالت در امور داخلی افغانستان خلاف واقعیت است.
مجله دینی_فرهنگی افغانستان
"واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا"


سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل با رد اتهامات برخی نمایندگان و رسانه های افغانستان مبنی بر درخواست وی از رئیس مجلس سنای این کشور برای تایید نکردن پیمان راهبردی با آمریکا ، گفت: این فضا سازی توسط آمریکایی ها و آنهایی که پیگیر این توافقنامه هستند دامن زده می شود.

‘ابوالفضل ظهره وند’روزسه شنبه درگفت وگو با خبرنگار ایرنا با تاکید بر اینکه برخی سعی کردند این ملاقات را به موجی تبدیل کنند که ایران می خواهد درمسائل داخلی افغانستان دخالت کند،افزود:ما عنوان کردیم افغانستان به عنوان یک کشور مستقل هرنوع توافقی می خواهد می تواند با هر کشوری داشته باشد و به ما و کشورهای دیگر ارتباطی نخواهد داشت.

وی تاکیدکرد توافقاتی که روی امنیت منطقه و برخی معضلاتی که...
از رهگذر تحولات جاری در افغانستان بوجود آمده است باید بتواند ثبات و امنیت را نیز ترسیم کند.

وی اظهارداشت:به نظر می رسد افرادی که طرفدار و پیگیر این توافق نامه بوده اند تاکید دارند فضایی را بوجود بیاورند که درجامعه یا درفضای نخبگان،حتی کسی تصور نقد موضوع را هم نداشته باشد.

وی ادامه داد: ما در این دو روز شاهد برخی موضع گیری هایی بودیم که عمدتا از ناحیه کسانی بود که از اصل موضوع هم بی اطلاع بودند.

ظهره وند تصریح کرد:این عده تلاش کردند موضوع را در ملاقاتی که وی با رئیس مجلس سنای افغانستان و چندنماینده همراه ایشان،متمرکز کنند هرچندکه ما دراین ملاقات تنها مراتب نگرانی ایران را درمورد پیمان راهبردی با آمریکا به اطلاع مسوولین افغانستان رساندیم و هیچ درخواستی مبنی بر اینکه پیمان امضا شود یا نشود نداشتیم.

وی گفت:دراین ملاقات،موضوع توافقنامه استراتژیک مورد بحث واقع شد و به نوعی مراتب نگرانی جمهوری اسلامی ایران از روندی که شاید درپی این توافقنامه شکل بگیرد به اطلاع رئیس مجلس سنای افغانستان رسانده شد.

ظهره وند اظهارداشت:به هرحال اگر قرارباشد در سایه این توافقنامه پناهگاههای دائمی آمریکا در افغانستان ایجاد شود به نظر می رسد که این موضوع دیگر تنها مرتبط با روابط افغانستان با آمریکا نخواهد بود.

وی بابیان اینکه ایجادپایگاه دائمی آمریکا بطور غیرمستقیم بر ترتیبات امنیتی منطقه ازجمله جمهوری اسلامی ایران تاثیر می گذارد، افزود:ما شاهد بودیم که چندی قبل پهپاد آمریکایی را در عمق ۲۵۷ کیلیومتری خاک ایران ر اختیار گرفتیم و این سندی بر جاسوسی آمریکایی ها و در واقع بی اعتنایی به ملاحظات امنیتی جمهوری اسلامی ایران بود.

ظهره وند تصریح کرد: بعد از این اتفاق هم ما واکنشی که طرف کشور افغانستان لازم باشد را ندیدیم و مطرح شد که کاری نمی شود انجام داد.

سفیر ایران در افغانستان گفت: اگر از دل این توافقنامه پایگاه ایجاد شود چه تعهدی وجود دارد که آمریکایی ها این قبیل موارد را تکرار نکنند؟

وی توضیح داد که در دورنمای این پیمان ها باید بتوان ثبات و امنیت را در منطقه و کشورهای همسایه ترسیم کرد، اگر پیمان اقتصادی بود می شد چنین دورنمایی را دید اما این توافقنامه خودش اذعان می کند که امنیتی و نظامی است.

سفیر ایران در ادامه اظهار داشت: از دورنمای این توافقات باید ثبات و امنیت را ترسیم کرد و رفع برخی معضلات مثل موضوع حضور سه میلیون پناهجوی افغان در ایران را مد نظر داشت تا امکان بازگشت آنها به کشورشان فراهم شود نه اینکه به خاطر بی ثباتی و ناامنی امکان بازگشت شان نباشد و بر عکس میزان مهاجرت ها افزایش یابد.

ظهره وند افزود: بنابراین در مجموعه تصمیمات نظامی امنیتی که گرفته می شود باید شرایط کشورهای منطقه از جمله جمهوری اسلامی را لحاظ کنند تا ضمن ثبات و امنیت ، برخی معضلات نظیر حضور مهاجران افغان در ایران کاهش یابد در حالی که با این روند تصمیمات به خاطر تحولات افغانستان این شرایط برای ایران در حال افزایش است.

رئیس مجلس سنای افغانستان نیز اتهامات برخی نمایندگان مجلس و رسانه های این کشور به سفیر ایران را رد کرد که مدعی شده بودند ‘ابوالفضل ظهره وند’ از وی خواست کابل پیمان راهبردی با آمریکا را امضا نکند.

به گزارش ایرنا ‘فضل هادی مسلم یار’ در گفت وگو با روزنامه ماندگار چاپ کابل افزود: سفیر ایران در دیدار با وی نگرانی کشورش و منطقه از امضای پیمان راهبردی افغانستان و آمریکا را نیز ابراز کرد اما درخواستی مبنی بر رد پیمان راهبردی نکرده است.

وی گفت: در پاسخ به ابراز نگرانی سفیر ایران به او گفتم شما هیچ نگرانی نداشته باشید چون منافع ما به ضرر شما تمام نمی شود و ما به خاطر رهایی از مشکلاتمان مجبور شدیم با آمریکا قرارداد امضا کنیم.

مسلمیار اظهار داشت که سفیر ایران یک هفته پیش با من ملاقات داشت که در این دیدار از او به خاطر حمایت ایران از جهاد مردم افغانستان سپاسگزاری شد و از وی درخواست کردم که به وضعیت مهاجرین بیشتر توجه کنند.

او گفت که سفیر ایران به این درخواست پاسخ مثبت داد و گفت که ما با افغانستان همکاری کرده و می کنیم.

روز گذشته و امروز برخی رسانه های افغانستان خبری را منتشر کردند مبنی بر اینکه سفیر ایران در دیدار با رئیس مجلس سنای افغانستان با لحن تهدیدآمیزی گفته است چنانچه کابل پیمان راهبردی با آمریکا را تایید کند ایران واکنش نشان خواهد داد و این سخنان را دخالت ایران در امور داخلی افغانستان عنوان کرده بودند.

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 20 اردیبهشت 1391 توسط عبدالله